W naszym sklepie znajdziesz środki do czyszczenia, konserwacji i usuwania plam ze skórzanej tapicerki mebli oraz tapicerki samochodowej. 

Środki do czyszczenia mebli skórzanych

Czyszczenie tapicerki skórzanej.

Skóra naturalna to od wieków jeden z najpopularniejszych materiałów tapicerskich. Ten artykuł przybliży Ci jak należy czyścić skórę oraz jakie są zasady pielęgnacji tapicerki skórzanej. Bez względu czy szukasz informacji o tym jak wyczyścić meble skórzane czy skórzaną tapicerkę w samochodzie ten tekst jest stworzony dla Ciebie.

Skórzana tapicerka samochodowa a meble skórzane - podobieństwa i różnice.

Poza pewnymi różnicami między oboma rodzajami tapicerek należy nadal pamiętać, że więcej łączy skórę na fotelu w domu z tą w samochodzie niż dzieli. Skóra wewnątrz samochodu musi być po prostu mocniejsza gdyż narażona jest zdecydowanie bardziej na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i ekstremalnych temperatur. W domu nie mamy do czynienia ani z temperaturami -40°C ani + 50°C. Oba rodzaje skór najczęściej są to skóry pochodzenia bydlęcego. Jako ciekawostkę powiem, że jedna z najdroższych i ekskluzywnych skór czyli skóra Nappa produkowana jest najczęściej ze skór owczych i kozich. Skóry samochodowe ze względu na większe wymagania jakim muszą sprostać są po prostu poddawane mocniejszej obróbce.

Czym czyścić skórę?

Zdecydowanie odradzamy używanie preparatów stworzonych do czyszczenia innych powierzchni czyli płynów do mycia naczyń, preparatów na bazie alkoholi czy rozpuszczalników. Używając takich preparatów często zamiast wyczyścić powierzchnię skóry możemy ją trwale uszkodzić. Nie polecam również zabiegów prania skór. Skoro nie pierzemy odzieży skórzanej nie ma sensu aby sprawdziło się to w przypadku mebli czy skóry w samochodzie. Podobnie sprawa ma się w przypadku pielęgnacji skórzanej tapicerki. Odpuśćmy specyfiki typu oliwka czy krem nivea. To co jest dobre dla naszej żywej skóry nie jest dobre dla skóry obiciowej. Ta poddana jest tak wielu obróbkom chemicznym, że niczym nie przypomina ludzkiej skóry. Środki dedykowane do skórzanej tapicerki meblowej czy samochodwej nie są specjalnie drogie. Te podstawowe produkty do domowego użytku kupisz w normalnej cenie w naszym sklepie internetowym czy w stacjonarnych sklepach meblowych czy samochodowych. Bezpieczne czyszczenie skóry to korzystanie ze sprawdzonych środków i działanie według wskazówek producentów mebli i preparatów czyszczących.

Dobór odpowiednich preparatów czyszczących i pielęgnujących zależy również od rodzaju skóry. Z racji tego, że w sprzedaży nie posiadamy mebli w skórze zamszowej ani ze skóry anilinowej skupimy się na omówieniu techniki czyszczenia i pielęgnacji oraz preparatów do czyszczenia tapicerki ze skór zabezpieczonych (inaczej: zamkniętych, pigmentowanych, Madras) oraz semi-anilinowych (inaczej pół zabezpieczonych, półotwartych). Skóry tego rodzaju stanowią zdecydowaną większość tapicerek zarówno samochodowych jak i meblowych.

Podstawowe zasady dbania o skórzaną tapicerkę.

Nie należy nigdy oddzielać w naszym działaniu procesu czyszczenia od jej pielęgnacji. Celem jest utrzymanie czy to mebli czy to tapicerki samochodowej w czystości w jak najdłuższym czasie. Dlatego też należy do tego zagadnienia podejść kompleksowo. Przedstawię w jaki sposób należy dbać o skórzaną tapicerkę. Są to dwa kroki - czyszczenie i konserwacja. O ile w przypadku nowych mebli czy nowego samochodu nie ma potrzeby czyszczenia tapicerki to już w dalszej perspektywie czasowej te dwa kroki powinny być zawsze nierozłączne. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowej skórzanej kanapy lub nowego samochodu ze skórzanymi fotelami możesz na razie ominąć punkt o czyszczeniu, choć przyda Ci się on już za kilka miesięcy.

Bezpieczne czyszczenie skóry.

W pierwszym kroku skupimy się na tym jak wyczyścić tapicerkę ze skóry. Zanim przystąpimy do czyszczenia powierzchni skórzanej środkami czyszczącymi należy odkurzyć mebel lub fotele samochodowe z kurzu i innych drobnych zabrudzeń, które często zbierają się w zagłębieniach czy przeszyciach. Odkurzanie mebli skórzanych czy samochodowej tapicerki warto wykonywać regularnie. Można to robić delikatną suchą lub lekko wilgotną ściereczką lub odkurzaczem z miękką końcówką z włosiem. Warto na początku wspomnieć, że skóra naturalna nie lubi wilgoci. Nie należy zatem zalewać jej wodą i używać zbyt długo mokrych środków. Zbyt mocne i długie, mokre szorowanie skóry może uszkodzić wierzchnią warstwę lica. Płynne środki czyszczące należy umieścić na gąbce lub delikatnej szczotce do czyszczenia skórzanej tapicerki. Jeśli używasz gąbki do mycia naczyń, zawsze korzystaj z miękkiej, wierzchniej strony a nigdy z szorstkiej. Rozrób na gąbce preparat aby uzyskać pianę. Piana wnika w pory i tłoczenie lica dając efekt dogłębnego oczyszczenia powierzchni. Zalecamy używanie preparatu do skóry, odpowiedniego do stanu mebla. W przypadku normalnych zabrudzeń wystarczy już podstawowy środek czyszczący do skóry:

Są to delikatne i bezpieczne preparaty czyszczące na bazie wody. Również bezpiecznym środkiem do skóry na bazie wody będzie Strong Cleaner (jest to nieco bardziej skoncentrowany środek w porównaniu z Soft Cleanerem i Leather Cleanerem) lub preparat Foam Cleaner, który został przygotowany w formie pianki do dogłębnego czyszczenia skóry.

Po wytworzeniu piany na gąbce delikatnie czyścimy powierzchnię mebla lub skóry samochodowej, najlepiej ruchami okrężnymi dając pianie spenetrować wszelkie zakamarki tapicerki. Po wyczyszczeniu należy wytrzeć mebel czy fotel w samochodzie delikatną szmatką. Jeśli po starciu piany widzimy mocne zabrudzenie dobrze jest powtórzyć czyszczenie jeszcze raz aby usunąć pozostałości brudu. Jeśli po wytarciu piany ściereczka jest czysta można uznać czyszczenie skórzanych elementów zostało zakończone.

Usuwanie trwałych zabrudzeń i ciężkich plan

W niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z opornymi plamami. W przypadku plam z jeansów (dżinsów), tuszu czy atramentu najważniejsza jest zasada szybkiego działania. Jeśli zostawimy takie zabrudzenia na długo, ciężko będzie przywrócić skórzanej tapicerce dawny wygląd. Te barwniki potrafią dosłownie wgryźć się w skórę i w niektórych przypadkach mocno zabrudzonych skór jedynym wyjściem może być poddanie tapicerki regeneracji. Jednak w większości przypadków wystarczają mocniejsze preparaty dedykowane do usuwania plam czy transferu z odzieży ze skórzanej tapicerki. Do środków takich można zaliczyć:

Sztyft wyprodukowany jest na bazie parafiny, natomiast preparat do usuwania ze skóry z transferu koloru z odzieży powstał na bazie rozpuszczalnika. Sa to więc preparaty, które należy używać w ograniczonej ilości, uprzednio wykonując test na mniej widocznej części skórzanej tapicerki aby upewnić się, że środek nie spowoduje odbarwienia lub innego uszkodzenia skóry. W przypadku stosowania tych preparatów należy przestrzegać zaleceń producenta i trzymać się sposobu użycia podanego w instrukcji.

Jeśli zakończyliśmy już etap czyszczenia tapicerki samochodowej lub meblowej skórę należy wytrzeć i poczekać aż wyschnie. Następnie przejdziemy do następnego etapu czyli do pielęgnacji tapicerki.

Czy czyszczenie skór perforowanych różni się od skór gładkich?

W zasadzie nie ma różnicy. W przypadku skóry perforowanej należy zwrócić jeszcze bardziej uwagę na ilość używanych płynów gdyż te podczas czyszczenia łatwiej dostaną się w głąb tapicerki. Otwory w skórze perforowanej wykonywane są zazwyczaj w wentylowanych fotelach samochodowych. Różnic w jakości samej skóry nie ma. Ta sama skóra może i najczęściej jest użyta na innych częściach fotela samochodowego gdzie już perforacja nie jest potrzebna. Nie więc potrzeby aby korzystać ze specjalnych środków do mycia skór perforowanych.

Zabezpieczenie skóry.

Jeśli proces czyszczenia mebli czy foteli samochodowych został zakończony aby skóra była bezpieczna tapicerkę należy teraz zaimpregnować. Na powierzchnię skórzanej powierzchni należy nałożyć preparat zabezpieczający. Wniknie on do wnętrza tapicerki skórzanej jednocześnie tworząc na jej powierzchni powłokę ochronną. Skórzane elementy tapicerki bardziej narażone na zużycie możemy zaimpregnować nawet dwukrotnie. W tapicerce samochodowej są to przede wszystkim siedziska oraz boczki foteli, zwłaszcza po stronie drzwi. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu z skórzanymi sportowymi siedzeniami zauważysz, że zewnętrze części fotela ze względu na wsiadanie i wysiadanie z auta zużywają się i brudzą się szybciej i mocniej.

Do konserwacji skórzanej tapicerki w samochodzie z powodzeniem możemy stosować środki przeznaczone do mebli skórzanych. Wielu producentów kosmetyków do mebli skórzanych sprzedaje je tylko ze zmienionym opakowaniem jako preparaty do czyszczenia skóry samochodowej.

W naszej ofercie znajdziesz kilka preparatów do konserwacji skór:

  • Z firmy Ottimo będą to Leather Protector sprzedawany w pojemności 250 ml, dużej butli 1000 ml lub w zestawach razem ze środkiem czyszczącym o których wspominałem już wyżej.
  • Leather Protection Cream z serii Leather Master firmy Uniters również dostępny w takich samych pojemnościach czyli w butelce 250 ml, butelce 1000 ml jak i w zestawach razem z preparatem do czyszczenia.
  • Balsam na bazie wosków pszczelich Briston sprzedawany w różnych pojemnościach 50 ml, 220 ml oraz 320 ml.

Jak przeprowadzić konserwację skóry?

Tutaj również przyda się nam miękka ściereczka z bawełny, flaneli lub mikrofibry. Jeśli skóra jest już wyschnięta należy preparat nałożyć na ściereczkę i kolistymi ruchami delikatnie nałożyć środek na mebel lub tapicerkę samochodu. Pamiętaj o równomiernym nałożeniu środku. Nie wcieraj środka na siłę, rozprowadź go po całej powierzchni a następnie pozostaw do wyschnięcia według zaleceń producenta. W przypadku stosowania preparatu woskowego dobrze jest zostawić go na powierzchni tapicerki na noc. Często zdarza się, że następnego ranka zauważysz w niektórych tłuste plamy. Po prostu skóra nie wchłonęła nadmiaru środka. Usuń nadmiar wosku za pomocą ściereczki.

Jak często pielęgnować skórę?

Większość producentów zaleca przeprowadzenie takich zabiegów dla mebli skórzanych 2-4 razy w roku. Oczywiście sporo zależy od intensywności użytkowania mebli czy samochodu, warunków w domu (suche powietrze, kominek) jak i czego wielu z nas się nie spodziewa od nas samych. Farbowane włosy, specyficzny skład potu czy łoju na głowie może szybciej doprowadzić do degeneracji skórzanych mebli czy skórzanej tapicerki samochodowej. Czasami możecie spotkać się z sytuacją, że w miejscu gdzie jedna osoba użytkuje mebel, widoczne są ślady odbarwienia np za głową.

Pamiętaj, że każde czyszczenie czy to skórzanych mebli czy tapicerki ze skóry w samochodzie powinno być zakończone użyciem środków do pielęgnacji skóry naturalnej.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium