Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Fotel masujący – przewodnik dla kupującego.

Fotel masujący – przewodnik dla kupującego.

Coraz częściej meblem, znajdującym się w domu osób, które świadomie dbają o swoje zdrowie jest fotel masujacy. Na rynku znajdziesz mnóstwo urządzeń do masażu – od prostych mat, ręcznych masażerów po najbardziej zaawansowane maszyny jakimi są fotele do masażu. To nimi zajmiemy się dzisiaj. Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela masującego, czy kierować się tylko ceną, jakie funkcje są najważniejsze a co możemy sobie odpuścić? Postaramy się to wyjaśnić poniżej.

Fotel masujący – czym on właściwie masuje?

Profesjonalny fotel masujący lub chociażby aspirujący do tego miana fotel powinien oferować masaż jak największej części naszego ciała. Dobry fotel posiada wbudowanych kilka osobnych systemów masujących pozwalających na masaż pleców, ramion, dłoni, nóg jak i stóp. Najważniejszy w fotelu jest masaż kręgosłupa a dokładnie rzecz biorąc mięśni od karku w dół. Plecy masowane są tzw. Inteligentnymi dłońmi, które w rzeczywistości dłoni nie przypominają ale mają symulować różne techniki masażu wykonywane przez masażystów. Mechanizm ten składa się z dwóch równoległych ramion zakończonych kółkami, które masują nasze plecy. Układ ten porusza się po specjalnej szynie w górę i w dół masując górne i dolne odcinki pleców. Górne kończyny masowane są przez system wielu poduszek powietrznych uciskających Twoje barki, przedramiona i dłonie. Nogi zazwyczaj masowane są od kolan w dół. Łydki masowane są najczęściej dzięki poduszkom powietrznym; podobnie stopy, które oprócz poduszek powietrznych mają również rolkowy masaż stóp.

Oczywiście nie każdy z foteli masujących będzie posiadał te wszystkie funkcje ale dobry fotel masujący powinien mieć je wszystkie. Osobną kwestią, którą omówimy dalej są rodzaje mechanizmów masujących plecy, długość i kształt szyn prowadzących mechanizm po plecach czy ilość i wielkość poduszek masujących. Te parametry różnią się pomiędzy poszczególnymi fotelami.

Fotel masujący kręgosłup w technologii 2D

Mechanizm masujący plecy w technologii 2D to równoległe ramiona zakończone kółkami, które bezpośrednio mają kontakt z naszym ciałem. Ramiona te w zależności od wykonywanej w danym czasie techniki masażu wykonują różne ruchy w zależności czy akurat aktywna jest funkcja ugniatania czy oklepywania. Mechanizm ten posuwa się po szynie w górę i w dół co jest jednym wymiarem jak i na boki co stanowi drugi wymiar. Jeśli fotel masujący nie ma manualnej możliwości regulacji szerokości masażu – nie jest to masaż 2D. Tego typu mechanizm masujący znajdziesz w fotelach masujących Nomaku oraz Moniso.

Fotel masujący kręgosłup w technice 3D – czy poczujesz różnicę?

Nowsze lub po prostu najczęściej droższe modele posiadają mechanizm masujący mięśnie kręgosłupa w technice 3D. Tutaj mamy do czynienia z mechanizmem który również porusza się w dwóch płaszczyznach ale dodatkowo posiada system teleskopowy, który umożliwia rolkom masującym wejść głębiej lub płycej w mięśnie pleców. Możliwość regulacji 3D dostępna jest najczęściej w trybie manualnym. Często dłonie masujące poza samym systemem 3D w droższych fotelach oferują nieco większy zakres ruchu. Dzięki tej technologii masaż pleców może być mocniejszy i dokładniejszy. Warto jednak mieć świadomość tego, że dobry fotel masujący nawet t technologii masażu 2D oferuje odpowiedni masaż kręgosłupa. Osobom nieprzywykłym i nie lubiącym mocnego masażu polecamy dobry fotel masujący w technologii 2D. Jeśli jednak mocny masaż tajski Cię nie odstrasza i lubisz gdy Twoje mięśnie będą potraktowane odpowiednio mocno wtedy fotel z wyższej półki jak na przykład nasz I-Zen Antorii będzie Twoim dobrym przyjacielem.

Czy istnieje czwarty wymiar masażu? Prawda o fotelach masujących 4D.

W przypadku foteli masujących nie mamy jeszcze technologii podróży w czasie. Niektórzy producenci sprzedają oznaczeniem 4D system 3D w którym dane ruchy mechanizmu mają nieco inną prędkość. Nie jest to nomenklatura powszechnie stosowana aby każde dodatkowe udogodnienie wynosić do rangi kolejnego wymiaru. Stosowanie takich oznaczeń spowodować może niedługo niedorzeczne systemy 10D albo 50D. Nawet producenci maszynek do golenia nie poszli tą drogą donikąd i nie mamy na szczęście systemu 11 ostrzy, który goli 10% lepiej niż system 10 ostrzy. Lepiej skupić się na ich geometrii, ostrości i trwałości niż na dokładaniu kolejnych żyletek.

O ile oczywiście karkołomne wydaje się używanie oznaczeń 4D czy nawet 5D, gdyż co prawda można poczytać sobie w fotelu „Teorię względności” Einsteina, jednak fotel masujący nie wciągnie nas do innej czasoprzestrzeni to wprowadzanie coraz to nowych usprawnień do foteli masujących czyni je coraz lepszymi urządzeniami do masażu.

Fotel masujący z masażem stóp

Powyżej omówiliśmy różne rodzaje mechanizmów masujących nasze plecy. Przeskoczmy teraz do naszych nóg i stóp, gdyż ich masaż jest również istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie wszystkie fotele masujące posiadają podnóżki masujące łydki i stopy. Często mniejsze i tańsze modele nie są w nie wyposażone pozbawiając Cię masażu części ciała, którą mocno każdego dnia eksploatujesz – Twoich nóg. W dalekowschodniej medycynie uważa się, że w stopach mają swoje punkty wszystkie nasze narządy a odpowiedni masaż stóp działa prozdrowotnie na funkcjonowanie naszego całego organizmu.

Spotkać możesz fotele masujące z częścią górną podnóżka do masażu łydek jak i fotele wyposażone w kompletne urządzenie masujące łydki oraz stopy. Taki podnóżek powinien posiadać dwa rodzaje masażu. Masaż ciśnieniowy poduszkami masującymi dla łydek jak i górnych części stóp jak i system rolkowy który rozmasowuje podeszwę stopy.  Zazwyczaj fotele posiadają możliwość regulacji stopnia intensywności tego masażu jak i jego całkowite wyłączenie.

Masaż limfatyczny – dobry fotel masujący powinien go mieć.

Limfa jest niezwykle ważnym płynem ustrojowym. Jego prawidłowe krążenie w naszym organizmie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tkanek. Zdarza się, że hormony, temperatura otoczenia, nasze zdrowie psychiczne czy też wiek naszego ciała osłabia przepływ limfy. Poduszki powietrzne, których dobry fotel powinien mieć co najmniej kilkanaście uciskając nasze ramiona, dłonie, barki, łydki czy stopy pobudza i poprawia krążenie limfy w naszym ciele. Drenaż limfatyczny wykonywany za pomocą pompujących się w zsynchronizowany sposób poduszek powietrznych pomoże zredukować chociażby obrzęki kończyn. Czy jesteś sportowcem po wyczerpującym treningu czy też chcesz zredukować obrzęk i ciężko nóg – masaż limfatyczny dzięki powietrznym poduszkom uciskowym pomoże Ci w regeneracji. Upewnij się, że wybierany fotel masujący posiada poduszki powietrzne do masażu.

Fotel masujący wibracyjny – czy to w ogóle ma sens?

Wyszukując w Internecie fotele masujące zapewne zauważyłaś /-eś, że wiele z nich wygląda jak zwykły fotel do salonu, niektóre fotele biurowe reklamowane są również jako fotele masujące. Sam przeglądając oferty foteli masujących trafiałem na wiele tego typu mebli i zastanawiałem się jakim cudem jest to fotel masujący? Tego typu meble z fotelami masującymi mają niestety niewiele wspólnego. Masażem ma być wibracja metalowych wkładek w siedzisku lub oparciu? Czym ta wibracja jest, ciężko mi powiedzieć jednak fotel z tego typu masażem miałem możliwość przetestować na własnej skórze. I mając nadzieję, że praca przy komputerze dzięki masażowi w takim fotelu będzie wygodniejsza grubo się przeliczyłem. Po stosunkowo krótkim czasie blaszki znajdujące się w siedzisku zaczęły sprawiać, że korzystanie z fotela do pracy było po prostu niewygodne; siedząc na fotelu metalowe wkładki wibrujące te były wyraźnie wyczuwalne, przez co na fotelu nie dało się normalnie siedzieć. Takie delikatne wibracje nic dobrego dla naszego organizmu nie wnoszą. Jeśli byłaś/ -eś kiedyś na masażu z tego rodzaju wibracjami napisz o swoim doświadczeniu w komentarzu. Nie myl jednak elektrostymulacji mięśni wykonywanej przez fachowego fizjoterapeutę z wibrującymi blaszkami w fotelu. Podsumowując,  moim skromnym zdaniem zakup tego rodzaju fotela kompletnie mija się z celem.

Fotel masujący – na co zwrócić uwagę?

Fotele masujące na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo podobne do siebie i oferować podobne funkcje. Na co zwrócić uwagę aby masaż był odpowiedniej jakości oraz jakie udogodnienia poza samym masażem oferują fotele masujące?

Rodzaj i długość szyny w fotelu masującym.

Jest to podstawowa część składowa fotela masującego. Najnowsze szyny oznaczane są jako „SL”. „S” – oznacza dopasowanie kształtu szyny po której porusza się mechanizm masujący do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jeśli mechanizm masujący porusza się w prostej linii – jest to bardzo stary rodzaj mechanizmu. Może on powodować zbyt mocny nacisk krążków masujących na odcinku piersiowym i niedostateczny na pozostałych częściach pleców. Unikaj foteli, które nie posiadają szyny „S”. Litera ‘L” oznacza natomiast, że jest to szyna która nie tylko pozwala na masaż pleców ale dodatkowo zachodzi pod nasze pośladki i górną część ud. Mechanizm masujący zatem w przypadku szyny typu „L” wymasuje poza plecami również dobrze mięśnie pośladków. Wszystkie fotele I-Zen posiadają szyny w standardzie „SL”.

Długość zawsze ma znaczenie. W przypadku szyny masującej wpływa to zdecydowanie na zakres masażu. To od jej długości zależeć będzie czy górne partie pleców i karku również zostaną wymasowane czy też nie. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą wysoką ten parametr będzie miał jeszcze większe znaczenie. Nie przeocz tego parametru. Niektórzy sprzedawcy podają w opisie jedną długość szyny podczas gdy u innego sprzedawcy ta wartość jest zdecydowanie mniejsza. Jest to tak ważny parametr jak moc silnika w samochodzie. Fotele masujące I-Zen mają minimalność długość szyny 135 cm a najwyższy model Antori ma szynę o długości aż 137 cm. Takie długości szyny pozwalają na dobry masaż kręgosłupa nawet jeśli twój wzrost przekracza 180 centymetrów.

Rodzaj podnóżka masującego nogi.

O podnóżkach pisałem już wcześniej – niektóre fotele nie mają go w ogóle, inne mają w wersji okrojonej czyli pozwalające na masaż samych łydek a najlepsze fotele masujące mają pełny – dła łydki oraz stóp.  Dobry masażer stóp w podnóżku masującym powinien posiadać poduszki masujące stopy z góry jak i masujące okolice ścięgna Achillesa. Podeszwa stopy może być masowana różnymi systemami rolek. W przypadku podnóżków zamkniętych, czyli takich do których wsadzamy stopy i są one schowane jak w bucie należy upewnić się jaki jest rozmiar wnętrza podnóżka. Jeśli masz stopę większą niż rozmiar 44 upewnij się najlepiej przed zakupem czy będziesz mógł wygodnie korzystać z podnóżka. Fotele I-Zen Nomaku oraz Moniso mają podnóżki otwarte w których rozmiar stopy nie gra roli. W przypadku fotela Antori podnóżek testowaliśmy na osobie z rozmiarem stopy 46 i nie było problemu.

Regulacja długości podnóżka. Kolejną sprawą jest możliwość regulacji podnóżka aby dopasować go do długości naszych nóg. Niektóre fotele posiadają regulację manualną polegającą na wypchnięciu podnóżka nogami do żądanej długości. Taką regulację posiadają fotele Nomaku i Moniso w zakresie 15 centymetrów. Bardziej zaawansowanym systemem jest elektryczna regulacja, zazwyczaj automatyczna. Można ją oczywiście dokładniej dopasować za pomocą pilota sterującego. Tego typu regulacja często powiązana jest z dodatkową funkcją masażu polegającego na rozciąganiu nóg. Tego typu podnóżek posiada najwyższy model Antori, gdzie regulacja jest dostępna w zakresie aż 25 centymetrów!

Dodatkowe poduszki powietrzne w fotelu masującym.

W zależności od producenta i modelu fotela ilość poduszek do masażu ciśnieniowego może być różna. Poza samą ich ilością, która często nie jest aż tak ważna różnice mogą być również w tym jakie miejsca masują. Dobry fotel masujący powinien mieć je oczywiście w podnóżku do masażu łydek oraz stóp a w górnej części do masażu barków, przedramion i dłoni. Tego rodzaju masaż powietrzny dostępny jest na przykład w fotelach Nomaku czy Moniso. Fotel Antori posiada jednak dodatkowo poduszki wzdłuż krawędzi pleców oraz wzdłuż talii. Taki układ poduszek pozwala na zastosowanie dodatkowych technik masażu, np. skręcanie talii jak i przytrzymanie i ustabilizowanie ciała w jednej pozycji podczas masażu pleców czyniąc go bardziej precyzyjnym.

Podgrzewanie w fotelu masującym.

Prosta funkcja a dająca naprawdę dużo przyjemności podczas korzystania z fotela masującego. Mogą występować różne rodzaje podgrzewania: mata grzewcza w pokrowcu oparcia pleców czy też promienniki podczerwone (infrared). Dzięki funkcji ogrzewania pleców masaż i samo korzystanie z fotela masującego szczególnie podczas chłodnych jesiennych i zimowych dni jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ciepło dobrze wpływa również na samopoczucie oraz jakość masażu. Dobrze rozgrzane mięśnie łatwiej się rozluźniają i poddają masażowi.

Wszystkie fotele marki I-Zen posiadają funkcję ogrzewania pleców. Fotel Antori posiada jednak dodatkowo funkcję ogrzewania łydek.

System Zero Gravity – na czym polega?

System Zero gravity polega na możliwości ustawienia fotela w pozycji leżącej z nogami uniesionymi mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. Pozycja ta została opracowana podczas wysłania załogowych lotów w kosmos. Minimalizuje ona napięcia mięśniowe, układa ciało w bardzo odprężającej pozycji oraz jest również optymalna z punktu widzenia układu krążenia. Duża część foteli masujących posiada tę funkcję. Zazwyczaj fotel masujący posiada dedykowany przycisk na pilocie lub innym panelu sterowania, który umożliwia jednym dotknięciem ustawić fotel w takiej pozycji. Zazwyczaj mamy również możliwość regulacji tego ułożenia, jeśli np. wolimy delikatnie bardziej płaską lub uniesioną pozycję. Wszystkie fotele marki I-Zen posiadają funkcję Zero Gravity.

System Zero Wall – oszczędność cennego miejsca.

Jeśli fotel masujący posiada regulację ułożenia fotela w bardziej leżącej pozycji warto wybrać fotel, który posiada system Zero Wall. W takim przypadku przy rozkładaniu fotel przesuwa się do przodu. Dzięki temu wystarczy ustawić fotel masujący zaledwie kilka centymetrów od ściany i być pewnym że nie porysujemy fotela i ściany przy rozkładaniu. Wszystkie fotele marki I-Zen posiadają regulację pozycji działającą w systemie Zero Wall.

Jonizator powietrza w fotelu masującym

Jednym z wielu udogodnień, które znajdziecie w fotelach masujących jest jonizator powietrza. Jest to urządzenie które nadaje cząsteczkom powietrza ujemny ładunek. Ujemne jony w przyrodzie występują najczęściej w lasach, po burzy, natomiast nasze wnętrza przesycone są jonami ujemnymi. Popularne stały się oczyszczacze powietrza wyposażone w jonizatory. Powodują one oczyszczenie powietrza poprzez neutralizację jonów dodatnich. Jony ujemne poprawiają nasze samopoczucie, oczyszczają również powietrze z alergenów, pyłków itp. W fotelu masującym wyposażonym w jonizator powietrza na wysokości głowy znajdują się małe nawiewy ujemnie zjonizowanego powietrza. Wśród foteli marki I-Zen jonizatory posiadają fotele Moniso oraz Antori.

Fotel masujący z systemem rozrywki.

Jeśli lubisz uprzyjemnić sobie czas spędzony podczas masażu ulubioną relaksującą muzyką możesz wykorzystać do tego odpowiednio wyposażony fotel masujący. Niektóre z foteli posiadają moduł Bluetooth pozwalający na łączność z telefonem komórkowym czy tabletem. W jednych fotelach posiadamy złącze typu jack do podpięcia słuchawek natomiast większość foteli posiadających moduł audio posiada wbudowane głośniki, znajdujące się na wysokości naszej głowy. Dzięki temu kojące dźwięki muzyki otoczą Cię z obu stron. Jeśli fotel masujący stoi w pomieszczeniu gdzie nie posiadasz radia czy domowego systemu audio warto rozważyć takie rozwiązanie jeśli podczas muzyki chciałbyś słuchać muzyki w lepszej jakości niż na swoim telefonie.

Fotele I-Zen Moniso oraz I-Zen Antori posiadają moduł łączności Bluetooth oraz wbudowane głośniki.  

Rodzaj sterowania fotela masującego.

Fotele masujące posiadają wiele rodzajów masażu oraz dodatkowych funkcji, których użycie wymaga włączenia. Najpopularniejszym sposobem sterowania wśród foteli masujących z jakim się spotkałem jest sterowanie pilotem. Najczęściej jest to pilot połączony z fotelem za pomocą kabla. Zdarzają się piloty bez kabla lecz warto pamiętać w takim przypadku, że wymaga on regularnej wymiany baterii lub ładowania. Łatwiej jest go również zgubić, jeśli zdarzyło Ci się zawieruszyć pilota od telewizora może się to zdarzyć również z bezprzewodowym pilotem do fotela. Często w droższych modelach spotkasz się również ze sterowaniem za pomocą tabletu umieszczonego na uchwycie przymocowanym do fotela na jednym z jego boków.  Bardziej zaawansowane fotele posiadają często mniejszy panel pozwalający na szybki dostęp do podstawowych funkcji fotela. W niektórych modelach jak w przypadku fotela Antori panel ten wyglądem przypomina centralny pulpit w samochodzie. Model I-Zen Antori jako jeśli nie jedyny, bo cały czas przecież wprowadzane są nowe modele foteli masujących na rynek ale jako jeden z nielicznych posiada sterowanie głosowe. Komendy wydawane są w języku angielskim, jednak są one bardzo proste. Komend jest jak na razie piętnaście i dla bezpieczeństwa spisane są z tyłu pilota fotela. Wystarczy nauczyć się kilku najpotrzebniejszych zwrotów aby uruchomić masaż, zmienić ustawienie nachylenia fotela, zmienić rodzaj masażu czy zakończyć masaż. 

Fotel masujący – niepowtarzalny wygląd.

Fotel masujący często stoi w reprezentacyjnym miejscu naszego domu czy salonu na przykład w salonie. Oczywistą sprawą jest, że chcemy aby prezentował się on godnie. Na rynku znajdziesz wiele foteli masujących. My w I-Zen postawiliśmy na nowoczesną awangardową stylistykę. Fotele mają nowoczesne obłe kształty i przypominają kosmiczne kapsuły. Niektóre z nich jak Antori czy Moniso dodatkowo posiadają efektowne delikatne podświetlenie typu led, które sprawia, że fotele masujące prezentują się jeszcze bardziej efektownie w zacienionym pomieszczeniu.

Waga fotela masującego

Planując miejsce dla fotela masującego w swoim mieszkaniu czy domu weź pod uwagę wagę takiego fotela. Szczególnie ważne jest wzięcie tego pod uwagę przy planowaniu wniesienia mebla do pomieszczenia np. na piętrze. Często nie zdajemy sobie sprawy z ograniczenia jakiem mogą być np. wąskie kręte schody na piętro. Również wąskie drzwi mogą stanowić przeszkodę przy wniesieniu fotela do wybranego pokoju. Fotel masujący często ma wagę przekraczającą 100 kilogramów! Wszystkie dodatkowe funkcje w które wyposażony jest fotel masujący dokładają swoją cegiełkę do łącznej wagi urządzenia. Nasz podstawowy fotel Nomaku ma wagę 94 kg bez opakowania i mieści się w jednym dużym kartonie a najbardziej zaawansowany Antori 140 kg i zapakowany jest aż w 3 pudła! Zastanów się przed zakupem gdzie chcesz ustawić swój fotel masujący, zmierz szerokość drzwi, korytarza, schodów lub windy jeśli mieszkach w bloku. W przypadku wątpliwości polecamy również wykonanie zdjęć wnętrza gdzie przewidujesz, że może być problem podczas wnoszenia. Na pewno doradca będzie miał dzięki temu lepsze rozeznanie z jakimi wyzwaniami musisz się zmierzyć. Możesz również skorzystać z dedykowanej dostawy z wniesieniem oszczędzając sobie kłopotów z noszeniem ciężarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium