Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Alabama - stan walki o równość i rosnącego w siłę przemysłu
Alabama - stan walki o równość i rosnącego w siłę przemysłu

Alabama - stan walki o równość i rosnącego w siłę przemysłu

ALABAMA jest stanem w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, który leży nad Zatoką Meksykańską. Stolicą stanu jest Montgomery, które co ciekawe nie jest ani najstarszym, ani najludniejszym miastem Alabamy.

Pierwszą europejską osadę w tamtejszym regionie stanowi Mobile założone w 1720 roku za sprawą francuskich kolonistów. Mobile prawa miejskie otrzymało w 1814 roku, wyprzedzając obecną stolicę Alabamy o pięć lat.

Pod względem liczby mieszkańców prym w Alabamie wiedzie Birmingham z liczbą 212 tys., wyprzedzając o 7 tys. liczbę mieszkańców Montgomery (dane ze spisu ludności z 2010 roku). Interesujące, że w latach dwudziestych XX wieku z powodu bardzo szybkiego przyrostu ludności Birmingham było nazywane "The Magic City" (magiczne miasto).

ALABAMA ma powierzchnię prawie 136 tys. km kw., co odpowiada 44% całego obszaru Polski. Aż 67% ogólnej powierzchni amerykańskiego stanu stanowią lasy, w których najliczniej występują sosny długoigielne, bardzo charakterystyczne dla tego obszaru.

Przez stulecia to rolnictwo, którego rozpoznawalnym znakiem była uprawa bawełny, napędzało stanową gospodarkę. Jednakże po wielu nieurodzajach i kryzysach straciło ono swoje znaczenie na rzecz przemysłu, głównie samochodowego, lotniczego, elektronicznego, hutniczego, tworzyw sztucznych i odzieżowego.

Rozwijający się od lat 90. ubiegłego stulecia sektor samochodowy jest z jednym z głównych powodów wzrostu gospodarczego Alabamy. Od 1993 roku przemysł samochodowy stworzył na tym obszarze ponad 67,8 tys. miejsc pracy i uczynił z Alabamy czwartego producenta samochodów w kraju. Swoje fabryki mają tu m.in. Honda, Hyundai, Mercedes, Toyota oraz wielu innych.

Ważną gałęzią przemysłu Alabamy jest także produkcja stali. Fabryki, które się tutaj znajdują, takie jak Nucor, SSAB, U.S. Steel oraz ThyssenKrupp zatrudniają łącznie ponad 10 tys. pracowników. Poczynione przez niemiecki ThyssenKrupp inwestycje w rozwój fabryki już wkrótce uczynią z Alabamy trzeciego w kraju producenta stali.

Swoje zakłady w Alabamie mają również: BFGoodrich (produkcja opon), GAF Materials Corporation (pokrycia dachowe), Hunt Refining Company (rafineria), JVC (elektronika).

Warto też dodać, że na terenie Alabamy znajduje się elektrownia jądrowa Browns Ferry, która w momencie uruchomienia w 1974 roku była największą elektrownią jądrową na świecie. Obecnie jest ona zarządzana przez Tennessee Valley Authority, rządową agencję ds. energetyki regionu.

W 1965 roku w miasteczku Selma rozpoczęły się marsze (tzw. Selma to Montgomery marches), które miały na celu wywalczenie równych praw dla wszystkich obywateli USA, bez względu na kolor skóry. W największym ze zgromadzeń wzięło udział 25 000 osób, które zebrały się na ulicach Montgomery, by posłuchać sławnej już mowy Martina Luthera Kinga.

Selma to Montgomery Marches

Odbyły się trzy marsze. Pierwszy, z 7 marca, zapisał się niechlubnie w historii jako krwawa niedziela. Wśród współorganizatorów marszu znajdowała się Amelia Boynton, czarnoskóra działaczka, która rok wcześniej bez powodzenia kandydowała w wyborach do Kongresu.

Żołnierze zatakowiali bezbronnych protestujących, bijąc ich pałkami i traktując gazem łzawiącym. Amelia Boynton została pobita do nieprzytomności, a zdjęcia leżącej na moście Edmunda Pettusa w Selmie kobiety obiegły cały świat.

W dniu 9 sierpnia po zjedzeniu kolacji w jednej z restauracji w Selmie został pobity James Reeb, pastor i działacz praw obywatelskich. Pobicia dokonali biali mężczyźni, którzy sprzeciwiali się protestom czarnoskórych mieszkańców Alabamy. Dwa dni później, 11 marca 1965 roku Reeb zmarł w szpitalu, co wywołało żałobę w całym kraju.

Dzięki tym obywatelskim inicjatywom udało się doprowadzić do uchwalenia tzw. Ustawy o prawach głosu (The Voting Rights Act), podpisanej przez 36-go prezydenta Stanów Zjednoczonych, Lyndona B. Johnsona.

W 2010 roku – wedle danych spisu ludności – blisko 7 na 10 mieszkańców stanu Alabama było rasy białej, zaś co czwarty był Afroamerykaninem. 150 lat wcześniej stosunek liczebności ludzi białych do czarnych był zupełnie inny. Według danych spisu ludności z 1860 roku aż 45% mieszkańców Alabamy stanowili czarni niewolnicy.

Rosaparks

To właśnie walka o równouprawnienie wśród czarnoskórych stanowiła oś wydarzeń w tym stanie. W latach 1880-1960 w większości amerykańskich stanów, w tym także i w Alabamie, obowiązywały mocno dyskryminujące rasowo regulacje, tzw. Prawa Jima Crowa.

I tak białe pielęgniarki nie mogły się zajmować czarnymi pacjentami, na dworcach musiały być oddzielne dla osób różnych ras poczekalnie i okienka kasowe, tworzone były osobne wagony lub miejsca podróży wyraźnie oznaczone, dla jakich pasażerów są przeznaczone, w restauracjach przygotowywano odrębne sale jadalne (lub odgradzano przestrzeń przegrodami o wysokości minimum 7 stóp), tak samo obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli, gier i zabaw na basenach i przy stołach bilardowych, a pracodawcy musieli zapewnić pracownikom o innym kolorze skóry osobne toalety.

Wobec tak niesprawiedliwych praw i dyskryminujących ograniczeń powstawały liczne ruchy wolnościowe, wśród których wyłaniali się samoistni przywódcy, jak Rosa Louise Parks z domu McCauley, która urodziła się 4 lutego 1913 roku w Tuskegee w stanie Alabama, a do historii przeszła jako afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka. Jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także jest nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. Uhonorowana między innymi Złotym Medalem Kongresu Stanów Zjednoczonych i Medalem Wolności.

Wielorasowość Alabamy znajduje również odzwierciedlenie w kulturze masowej. To dzięki takiemu zróżnicowaniu kulturowemu powstawały w tym okresie liczne utwory muzyczne i produkcje kinowe, a wśród nich m.in. kultowa piosenka "Sweet Home Alabama" czy film "Dziewczyna z Alabamy".

"Sweet Home Alabama" to utwór skomponowany przez trio: Ed King, Gary Rossington, Ronnie Van Zant w 1974 roku jako odpowiedź na dwie piosenki autorstwa Neila Younga: „Southern Man” i „Alabama”, które poruszały tematy rasizmu i niewolnictwa w Ameryce Południowej. Oryginalnie pochodzi on z drugiego albumu „Second Helping” popularnego rockowego bandu Lynyrd Skynyrd. Utwór bardzo szybko stał się amerykańskim przebojem i doczekał się wielu coverów, m.in. wykonywał go legendarny amerykański zespół rockowy Guns N’ Roses.

"Dziewczyna z Alabamy" (ang. Sweet Home Alabama) – amerykańska komedia z 2002 roku z Reese Witherspoon w roli znanej projektantki mody, która powraca w rodzinne strony, by zdobyć podpis swojego męża na dokumentach rozwodowych. Mogłoby się wydawać, że to czysta formalność, ale czy aby na pewno…?

Alabama - stan bogato zalesiony, zróżnicowany etnicznie, nieoficjalnie nazywany Sercem Dixie lub stanem złotego dzięcioła zwanego też różowoszyim, którego koronnym kwiatem jest różowa kamelia. Jednakże to niejedyne oblicza tej części Ameryki.

Otyły stan – tak coraz częściej nazywana jest Alabama z uwagi na wyniki badań Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób, stwierdzili oni bowiem, że Alabama posiada jeden z najgorszych wskaźników otyłości dorosłych mieszkańców wynoszący ok. 29%; oznacza to, że niemalże co 3 dorosła osoba jest otyła. Co więcej, Alabama ma również jeden z najwyższych wskaźników osób chorych na cukrzycę, wynoszący ponad 10% dorosłych. Paradoksalnie to w stanie Alabama występują liczne ośrodki akademickie związane z ochroną zdrowia, takie jak: University of Alabama at Birmingham, University of Alabama, University of South Alabama, Auburn University czy Samford University.

Klimat Alabamy, w którym występują bardzo gorące lata, obfituje w wiele niebezpiecznych dla ludzi zjawisk pogodowych, jak intensywne burze przeradzające się w tornada. W 2011 roku przez miasto Tuscaloosa w Zachodniej Alabamie przeszło Tornado.

Wedle zmodyfikowanej, sześciostopniowej skali Fujiti, tornado osiągnęło kategorię EF4 (przedostatnią na skali), która oznacza równanie z ziemią solidnych domów i wyrzucanie w powietrze samochodów. Maksymalna prędkość wiatru osiągnęła 310 km/h. Podczas tornada w Tuscaloosa zginęły 44 osoby.

Po prawej film przedstawiający zniszczenia w Tuscaloosa po tornadzie z 2011 roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium