Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Systemy relax - informacje

 Rodzaje funkcji relaks

Manualna funkcja relaks

Standardowy mechanizm funkcji relaks uruchamiany jest tzw. "klamką" znajdującą się z boku mebla. Po zwolnieniu mechanizmu automatycznie podnosi się podnóżek. Dodatkowo, jeśli chcemy się położyć należy plecami odepchnąć oparcie i fotel rozłoży się prawie do pozycji leżącej. Odchylenie oparcia reguluje się siłą nacisku.

Maksymalny kąt rozwarcia między oparciem a siedziskiem może się delikatnie różnić w zależności od modelu mebla ale wynosi około 135°-145°. Jest to więc kąt rozwarty umożliwiający wygodny odpoczynek a nawet drzemkę na fotelu czy sofie.

Poniżej zdjęcie prezentujące wygląd przykładowego manualnego mechanizmu relaks.

mechanizm manualny relaks, manual recliner mechanism
Przykładowe zdjęcie mechanizmu relaks rozkładanego manualnie.

Przy podniesieniu się z pozycji leżącej do pozycji siedzącej oparcie samoczynnie wróci do pozycji wyjściowej - pionowej. Aby złożyć wysunięty podnóżek, należy energicznie nacisnąć go nogami, by w ten sposób powrócił do pozycji, w jakiej był przed uruchomieniem funkcji relaks.

Standardowy mechanizm funkcji relaks jest tak skonstruowany, że przy użytkowaniu mebla z taką funkcją relaks siedzisko wysuwa się do przodu - tzw. funkcja ZERO WALL. Dzięki temu nie trzeba odstawiać mebla z dala od ściany, aby móc w pełni korzystać z udogodnień funkcji relaks. Mechanizm wysunie siedzisko do przodu umożliwiając podniesienie podnóżka oraz odchylenie oparcia do pozycji leżącej bez konieczności odsuwania fotela czy kanapy od ściany za każdym razem gdy mamy ochotę się położyć. Należy jednak zachować bezpieczną odległość mebla od ściany aby przy rozkładaniu nie rysować ściany lub mebla, około 10-15 cm.

Standardowa funkcja relaks montowana jest w fotelach, kanapach i narożnikach.

Poniżej film prezentujący działanie manualnej funkcji relaks na przykładzie fotela Portland.


Funkcja relaks z opcją obrotu i bujania z blokadą

Funkcja relaks, tak samo jak w wersji manualnej, uruchamia się poprzez pociągnięcie "klamki" znajdującej się z boku mebla. Dodatkowo jest to mechanizm który daje możliwość obrotu fotela oraz posiada funkcję bujania.

Ten mechanizm relaks posiada okrągłą obrotową podstawę. Pozwala ona na pełny obrót fotela o 360 stopni. Opcja ta jest aktywna nawet w trakcie działania funkcji relaks, czyli przy rozłożonym podnóżku. Nie ma możliwości zablokowania funkcji obrotu, jednak nie ma takiej potrzeby gdyż jeśli nie będziemy się odpychać nogami w jedną czy drugą stronę fotel sam z siebie nie będzie się oczywiście obracał.

Fotel posiada również funkcję bujania, która za pomocą płynnych ruchów w przód i tył wprowadza użytkownika w stan odprężenia i relaksu. I choć taki rodzaj wypoczynku jest niezwykle przyjemny, to jednak możliwe jest zablokowanie funkcji bujania, chociażby gdy chcemy spokojnie siedząc na fotelu wypić filiżankę kawy. Pod meblem zainstalowany jest uchwyt, który pozwala jednym ruchem na zablokowanie lub umożliwienie bujania według naszych potrzeb. Dodatkowo przy uruchomieniu funkcji relaks ze względu na bezpieczeństwo bujanie blokuje się automatycznie.

mechanizm relaks bujany z obrotową podstawą
Przykładowe zdjęcie mechanizmu relaks rozkładanego manualnie z funkcją bujania oraz obrotowego.

Decydując się na mebel bujano-obrotowy należy zapewnić fotelowi większą odległość od ściany i innych przedmiotów w pokoju, gdyż mechanizm nie przesuwa się do przodu, jak ma to miejsce w standardowej funkcji relaks. Zalecamy wybór tego rodzaju mechanizmu jeśli zamierzamy ustawić taki fotel np. na środku pokoju czy w innym miejscu gdzie dookoła fotela nie znajdują się inne meble czy dekoracje, które mogłyby zostać uderzone podczas bujania, obracania czy rozkładania.

Mechanizm funkcji relaksu z możliwością obrotu i bujania montowany jest tylko w fotelach.

Poniżej film prezentujący pracę bujano-obrotowego fotela relaks z blokadą bujania na przykładzie fotela Boston.


Elektryczna funkcja relaks

Mechanizm elektryczny umożliwia płynne uruchomienie funkcji relaks poprzez użycie dwóch przycisków znajdujących się zazwyczaj z boku mebla lub na pilocie. Jeden przycisk służy do do otwierania mechanizmu, a drugi - do zamykania.

Mechanizm wyposażony został w jeden siłownik elektryczny. Można powiedzieć, że jest to mechanizm relaks standardowy manualny doposażony w elektryczne rozkładanie.

Funkcja relaks sterowana elektrycznie umożliwia również zatrzymanie podnóżka czy oparcia mebla w dowolnej pozycji. Wystarczy zwolnić przycisk i mechanizm zatrzyma się w najdogodniejszym dla użytkownika momencie.

przykładowy mechanizm relaks rozkładany elektrycznie
Przykładowe zdjęcie mechanizmu relaks rozkładanego elektrycznie.

Mechanizm jest tak skonstruowany, że przy użytkowaniu funkcji relaks mebel wysuwa się do przodu - tzw. opcja ZERO WALL. Dzięki temu nie trzeba odstawiać mebla z dala od ściany, aby móc w pełni korzystać z udogodnień funkcji relaks, wystarczy podobnie jak w przypadku standardowej manualnej funkcji zachować bezpieczną odległość około 10-15 cm.

Elektryczna funkcja relaks montowana jest w fotelach, kanapach i narożnikach.

Poniżej film ukazujący działanie elektrycznej funkcji relaks na przykładzie fotela Boston.


Elektryczna funkcja relaks z podnośnikiem

Mechanizm elektryczny umożliwia płynne uruchomienie funkcji relaks poprzez użycie dwóch przycisków znajdujących się z boku mebla. Jeden przycisk służy do do otwierania mechanizmu, a drugi - do zamykania.

Dodatkowo mebel posiada funkcję asystenta wstawania/siadania dedykowaną osobom starszym lub osobom z problemami ruchowymi czy po kontuzjach. W momencie gdy fotel znajduje się w pozycji do siedzenia przytrzymanie przycisku służącego do składania fotela spowoduje, że zacznie się on powoli unosić i wypychać siedzisko do przodu umożliwiając wygodne siadanie wstawanie z fotela bez nadmiernego obciążania mięśni nóg i stawów kolanowych. 

Elektryczna funkcja relaks umożliwia również zatrzymanie oparcia mebla w dowolnej pozycji. Wystarczy zwolnić przycisk i mechanizm zatrzyma się w najdogodniejszym dla użytkownika momencie.

Mechanizm jest tak skonstruowany, że przy użytkowaniu funkcji relaks mebel wysuwa się do przodu - tzw. opcja ZERO WALL. Należy jednak zabezpieczyć odpowiednią przestrzeń z przodu dla mebla pracującego w trybie asystenta wstawania/siadania. 

Na rynku znajdują się mechanizmy gdzie występuje jeden siłownik do regulacji funkcji relaks, który również odpowiada za podnoszenie fotela, jak i są wersje z dwoma siłownikami - osobnym do podnoszenia i osobnym do regulacji funkcji relaks.

Mechanizm elektrycznej funkcji relaks z podnośnikiem montowany jest tylko w fotelach.

Poniżej film prezentujący działanie elektrycznej funkcji relaks z podnośnikiem na przykładzie fotela Alabama.


 Fotele z elektrycznie rozkładaną funkcją relaks obrotowe.

 

To najnowsze na rynku meblowym rozwiązania pozwalające zaimplementować ją do foteli wypoczynkowych. W naszej ofercie znajdziesz te mechanizmy np. w fotelach Monaco czy Palermo. Co oferują te mechanizmy elektryczne czego nie mają te wspomniane wcześniej? Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą w fotelach jest obrotowa podstawa. Ma ona nowoczesną formę przypominającą podstawy w fotelach biurowych. Kolejnym udogodnieniem jest system dwóch silników elektrycznych – jeden odpowiada za regulację odchylania oparcia a drugi za regulację podnóżka. W tego typu fotelach można nieco odchylić oparcie do tyłu bez konieczności podnoszenia podnóżka co konieczne jest w opisywanych wcześniej mechanizmach. Daje to zdecydowanie większą możliwość wyboru pozycji.


Z poniższego filmiku dowiesz nieco więcej jaka jest zasadnicza różnica między mechanizmem standardowym relaks a takim gdzie funkcja relax dodatkowo posiada możliwość bujania i obrotową podstawę.

 

  mechanizm relaks manualny mechanizm relaks bujany i obrotowy mechanizm relaks elektryczny mechanizm relaks elektryczny z podnośnikiem mechanizm relaks elektryczny obrotowy
Funkcja relaks
Zero wall
Elektryczna regulacja
Bujany
Obrotowy
Pomoc przy wstawaniu
Osobne sterowanie oparciem i podnóżkiem

 

Wymiana lub naprawa fotela relax

Jeśli jesteś posiadaczem fotela z mechanizmem relaks i nastąpiła jego awaria lub chciałbyś wymienić mechanizm na inny (np na bujany i obrotowy lub rozkładany elektrycznie) to jest taka możliwość.

Jeśli mechanizm relaks jest uszkodzony i wymaga naprawy należy sprawdzić jaki element został uszkodzony. Nie wszystko da się naprawić ale najczęstsze usterki dotyczą akurat nie samego mechanizmu a połamanych uchwytów do uruchamiania funkcji relaks oraz pękniętych stalowych linek czy zerwanych sprężyn. Uszkodzenia samego mechanizmu skutkują zazwyczaj koniecznością jego wymiany

Wymiana uszkodzonej klamki/rączki do otwierania relaksu

Niektórzy producenci często stosują w swoich meblach plastikowe uchwyty, które mają niestety tendencję do łamania się. Należy użyć śrubokręta i odkręcić rączkę od fotela. Następnie należy wyjąć uchwyt z boku fotela, zdemontować mocowanie linki i założyć linkę do nowego uchwytu. Warto poprosić kogoś o pomoc lub zabezpieczyć linkę przed wpadnięciem przez otwór do wnętrza boku fotela. Może się zdarzyć, że miejsca na wkręty w różnych uchwytach nie pokrywają się. Trzeba w takim wypadku upewnić się lub dorobić jakąś drobną konstrukcję do której będzie można dokręcić uchwyt.

Wymiana pękniętej linki z funkcji relaks.

Po pewnym czasie może zdarzyć się, że stalowa linka pęknie. Należy wtedy ją wymienić gdyż to ona odpowiada za uruchomienie mechanizmu relaks. W mechanizmie relaks należy zdemontować linkę. Dobrze jest sobie zrobić zdjęcie aby wiedzieć w jaki sposób nowa linka powinna być założona. Następnie należy dobrać się do linki od strony uchwytu. Należy w tym celu odkręcić uchwyt z boku mebla jak w punkcie powyżej. Zanim wyciągniesz urwaną linkę przywiąż do niej sznurek lub dłuższą sznurówkę aby można było następnie przewlec nową linkę w przeciwnym kierunku. Po jej założeniu należy nową linkę połączyć z mechanizmem oraz rączką na boku mebla.

Wymiana urwanej sprężyny w mechanizmie funkcji relax.

Zdarzają się pęknięte sprężyny w funkcji relaks które pomagają w rozkładaniu mechanizmu. Należy zmierzyć długość takiej sprężyny i znaleźć odpowiedni zamiennik. Problem przy wymianie sprężyn może być taki, że producenci używają różnych długości sprężyn i czasami znalezienie odpowiedniej części zamiennej może być problemem.

Wymiana mechanizmu relaks w fotelu lub kanapie.

Naprawa fotela relax - krok po kroku. Upewnij się, jakiego rodzaju mechanizm posiada twój mebel. Czy jest to mechanizm samonośny (mebel stoi na nim na podłodze) czy też mechanizm dokręcany do boków mebla. Sprawdź jego wymiary. Zamów nowy mechanizm o odpowiednich parametrach.

Zdemontuj stary mechanizm:

  1. zdemontuj oparcie pleców fotela/sofy
  2. obróć fotel do góry nogami
  3. Uruchom funkcję relaks (wysuń podnóżek)
  4. odłącz całkowicie stalową linkę od mechanizmu.
  5. odkręć śruby lub wkręty którymi przykręcony jest do ramion mechanizmu rozkładany podnóżek.
  6. odkręć śruby mocujące mechanizm relaks do konstrukcji fotela.
  7. ostrożnie unieś mechanizm wyjmując go z fotela.

Przed montażem nowego mechanizmu upewnij się, że jest on odpowiedniej szerokości (będzie pasował do konstrukcji drewnianej stelaża mebla. Jeśli mechanizm jest odpowiedniego rozmiaru to należy wykonać czynności w odwrotnej kolejności niż powyżej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium