Kategorie bloga
Posortuj informacje publikowane przez Bostonsofa na działy, które mogą Cię szczególnie zainteresować. Wybierz jedną z poniższych kategorii!
Polub nas na Facebooku!
 

Chcesz DARMOWĄ DOSTAWĘ
na wszystkie preparaty?
Kliknij LUBIĘ TO!
a prześlemy Ci kod rabatowy!

Alergia na meble 0
Alergia na meble

Alergia na meble

Wstęp

Obecnie można być uczulonym niemal na wszystko. Alergeny znajdują się w związkach syntetycznych oraz naturalnych. Są wytwarzane przez człowieka, ale i przez samą naturę.

Lista alergenów wciąż nie jest zamknięta. Oczywistym jest, że różne osoby są uczulone na różne substancje, a powszechnym, że często nie wiadomo, na jakie.

Wybieramy meble dla alergika

Stojąc przed wyborem mebli do mieszkania czy domu, stoimy nie tylko przed dylematami związanymi z kwestiami estetycznymi czy praktycznymi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zakup mebli wiąże się z ingerencją w środowisko, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Na szczęście to my jesteśmy budowniczymi własnego świata i to od nas zależy, czy narazimy się na większe czy mniejsze ryzyko alergiczne.

Rozwinięcie

Formaldehyd a meble - niebezpieczny związek?

Niektóre osoby po zakupie nowych mebli zauważają u siebie wzmożone objawy alergii. Często nie uświadamiają sobie, że ma to związek z ostatnim nabytkiem.

Formaldehyd to substancja toksyczna. Występuje powszechnie we wszechświecie, znajduje się w powietrzu, ale w wyższych stężeniach jest obecny m.in. w barwnikach, żywicach syntetycznych, tekstyliach czy klejach.

Najczęściej można się z nim zetknąć w meblach, w których konstrukcji występują płyty wiórowe. Także w meblach drewnianych, przy których produkcji użyto żywicę fenolowo-formaldehydową. Szczególnie wysokie stężenie formaldehydu może się pojawić w pomieszczeniach, gdzie występuje dużo drewnianego sprzętu, drewniana podłoga czy ściany, nierzadko przekraczając dopuszczalną przez WHO normę 0.050 ppm.

Formaldehyd ma najsilniejsze stężenie w przypadku nowego mebla. Z biegiem czasu jego działanie słabnie - wydziela się w mniejszych ilościach.

Jeżeli po zakupie mebli zauważyłeś wzmożone objawy alergiczne, może to mieć związek z tą substancją.

Nowe meble a LZO

W meblach z drewna iglastego wydzielają się tzw. lotne związki organiczne (LZO). Jest to grupa związków organicznych, która charakteryzuje się łatwością przechodzenia w postać pary czy gazu, a w przypadku niektórych z nich szkodliwością dla człowieka i atmosfery.

Z żywicznego drewna uwalniają się przeważnie aldehydy i terpeny. O jednym z aldehydów wspomnieliśmy wyżej, kiedy pisaliśmy o formaldehydzie. Terpeny rozpoznawalne są przez swój przyjemny zapach, który tak wyróżnia świeże drewno drzew iglastych. To, co przyjemne dla nosa, nie zawsze jednak musi być zdrowe.

Nikiel, błyszczący wróg wypoczynku

Niektóre meble skórzane kuszą pięknymi, błyszczącymi niklowymi nóżkami lub innymi tego typu elementami. Ale to, co pięknie wygląda, może nas zwodzić. Jony niklu uwalniają się stopniowo i przy bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą mieć działanie alergiczne.

Opisany proces zauważono w przypadku wyrobów jubilerskich, dlatego Unia Europejska wprowadziła specjalną Dyrektywę, która bliżej reguluje te kwestie. Niestety, nie obejmuje ona elementów meblarskich. Gdy sam nikiel nie powinien powodować aż tak dużych reakcji, istnieją opinie, które zwracają uwagę na nasilone reakcje alergiczne organizmu przy współwystępowaniu niklu z formaldehydem. Czyżby to była niebezpieczna para? Lepiej dmuchać na zimne i nie wybierać mebli, które wykonane są z płyt wiórowych, pilśniowych, dykty i zawierają niklowe dodatki.

Pleśń w antykach

Środowiskiem pleśni są choćby wióry, trociny, kora i odpady produkcyjne z drewna. Ale nie tylko! Pleśnie uwielbiają stare meble, tkaniny, skórę. Aspergillus fumigatus, Blastomyces dermatitidis, Chaetomium spp. i inne podejrzane osobniki są na szczęście bardziej kulturalnym stworami, niż potrafilibyśmy sobie to wyobrazić. Wolą stare biblioteki, zamki i muzea, niż nowoczesne, świeże, sterylne wnętrza. Jeśli nie zamierzasz kupować antyków, możesz spać spokojnie - grzyby z czarnej listy w tej chwili zajęte są artefaktami dziedzictwa narodowego.

Kurz a meble skórzane

Kurz to raj dla roztoczy. Nie mamy jednak zamiaru pokazywać tutaj jednego z tych okazów na zdjęciu w milionowym powiększeniu, jak to się przyjęło na spotkaniach dla osób starszych, ale chcemy zaznaczyć, że duże znaczenie przy wyborze mebla ma tapicerka. Otóż kurz osiada na powierzchniach niejednorodnych i trudniej jest go stamtąd usunąć. Jeżeli macie do wyboru tapicerkę materiałową a tapicerkę ze skóry naturalnej czy ekologicznej, zdecydujcie się na to drugie rozwiązanie. Łatwiej jest przetrzeć skórzany mebel, niż dokładnie wyczyścić tapicerkę z długowłosego welwetu czy weluru.

Alternatywa - czy zrobić mebel samemu?

Obawiamy się, że dla alergików to nie jest dobry pomysł. Przy obróbce drewna - zwłaszcza dębu, mahonia, żywotnika olbrzymiego, Iroko, ale także sosny, świerku, buku, jesionu i innych gatunków egzotycznych - uwalnia się pył organiczny, który może mieć duży wpływ na występowanie chorób alergicznych. W takim pyle występują szkodliwe związki chemiczne oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Jeżeli już zależy Ci na meblu wykonanym samodzielnie, skup się na pracach projektowania, a obróbkę drewna zleć lokalnemu stolarzowi.

Podsumowanie

To tylko niektóre zagrożenia, które mogą skutecznie uprzykrzyć życie alergikom, kiedy zakupią mebel bez wyraźnej refleksji nad jego produkcją i pochodzeniem. Jeżeli tak jak my chciałeś kupić mebel, możesz wyciągnąć z nami kilka istotnych wniosków, które pomogą Ci zdrowo i świadomie zaprojektować własną przestrzeń.

Przy wyborze mebla dla alergika kieruj się takimi wskazaniami:

- raczej unikaj mebli, które zbudowane są na konstrukcji z płyt wiórowych, pilśniowych, dykty, drewnianej z drzewa iglastego i ogólnie drewnianych;

- raczej unikaj zbyt wielu dodatków z niklu lub w niklowej powłoce, nóżek, poręczy, klamek, guzików;

- raczej nie kupuj bardzo starych, zabytkowych mebli;

- staraj się nie wykonywać mebli samemu;

- raczej wybieraj meble w tapicerce skórzanej, niż materiałowej.

Jeśli kierując się tymi ogólnymi zaleceniami stwierdzisz, że właściwie przekreśliliśmy wszystkie dostępne na rynku produkty, nie przejmuj się - ponoć minimalizm jest teraz w modzie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:4d68d0b9325f4488d8492797472d2ad0#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

CA Raty
Sklep internetowy Shoper.pl