Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Kocie zwyczaje, czyli na co zwracać uwagę, by uchronić swoje wnętrze
Kocie zwyczaje, czyli na co zwracać uwagę, by uchronić swoje wnętrze

Kocie zwyczaje, czyli na co zwracać uwagę, by uchronić swoje wnętrze

Koty posiadają złożone osobowości. To inteligentni indywidualiści z uporem dążący do celu. Są przebiegłe, szybko ulegają zmienności nastrojów. Potrafią wykonywać coś z zaangażowaniem albo równie szybko popadać w znudzenie i frustrację. Bywają czujne i kreatywne, a ich zabawy mogą przyprawić o niejeden zawrót głowy. Mogą również wydawać się leniwe, przesypiając większość doby. Są nudnie przewidywalne i zarazem ciekawe w swojej spontaniczności. Jak w takim przypadku zsocjalizować kota i sprawić, by stał się kulturalnym mieszkańcem naszego domu?

Poznaj podstawowe niepożądane zwyczaje naszych kocich ulubieńców i sposoby, jak im zaradzić!

Kocia toaleta

Gdy pod twój dach trafi kociak, od razu zadbaj o to, by miał do dyspozycji własną toaletę. Przygotuj kuwetę ze świeżym piaskiem, wsyp odrobinę pochłaniacza zapachów, zapewnij swobodny do niej dostęp. Obserwuj maleństwo i bądź gotowy do reakcji. Kiedy uznasz, że zastanawia się gdzie jest toaleta, delikatnie naprowadź je na kuwetę albo połóż w niej, a szybko zrozumie po co tu jest. Pozostaje już tylko monitorowanie, czy samodzielnie korzysta z dobrodziejstwa cywilizacji. Jeżeli jeszcze tego nie robi, powyższe kroki należy powtarzać aż do skutku.

Czasem zdarza się, że dorosły kot nagle przestaje korzystać z kuwety. Może to mieć związek z jego problemami zdrowotnymi, np. zapaleniem pęcherza, ale i z innymi przyczynami, jak zmiana położenia kuwety, ograniczona do niej dostępność czy brak odpowiedniej czystości. Gdy nasz pupil jest chory, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Jeżeli problem nie dotyczy choroby, postaraj się wykonać jedną z następujących czynności: wymień piasek na świeży i częściej czyść kuwetę, zadbaj o ustronność miejsca kociej toalety i stały do niej dostęp, wyeliminuj rozpraszające zmiany w otoczeniu.

Kot drapie

To naturalne, że kot drapie. Problem polega na tym, że nie zawsze drapie tam, gdzie powinien. Skórzane meble, szorstkie dywany czy drewniane wykończenia to często ulubione kocie drapaki. By zapobiec niszczeniu rzeczy podczas tępienia pazurków czy zabawy, zapewnij kotu drapak i zachęć go, by z niego korzystał. Pokaż mu, do czego służy. Umieść go w pobliżu rzeczy, które obdarzył upodobaniem. Koty są bystre i powinny szybko zmienić nawyki.

Ważne jest też to, by wyposażyć mieszkanie w kilka tego typu urządzeń. Koty nie tylko drapią meble, by zapewnić sobie odpowiednią higienę pazurków, ale robią to też w celu markowania swojego terytorium. W trakcie tej czynności wraz z zapachem z łap uwalniają się feromony, którymi zwierzęta oznaczają kluczowe dla siebie miejsca. Umieść drapaki tam, gdzie dotychczas znajdowałeś uszkodzenia. Jeśli te działania okażą się niewystarczające, zastosuj inne środki. Opcje są dwie. Możesz albo zachęcić kota do drapaka, albo zniechęcić do wartościowych przedmiotów. W pierwszym przypadku użyj kocimiętki, waleriany czy tymianku, w drugim np. zapachowego środka odstraszającego w aerozolu. Wszystkie można zakupić w sklepie zoologicznym.

Kot skacze

Masz problem z tym, że kot wchodzi na meble i wykonuje ekwilibrystyczne popisy, skacząc z jednego mebla na drugi? Przyzwyczaj się. To jest kocia natura i raczej go tego nie oduczysz. Możesz jednak zagospodarować mu przyjazną infrastrukturę, którą pokocha bardziej, niż cenne meble. Myśl jak kot. Zastanów się, jak będzie mu łatwiej zmieniać położenie. Porób schodki, półeczki, platformy, drabinki, wieżyczki, które umożliwią zwierzęciu łatwe przemieszczanie się z jednej platformy na drugą i zajęcie odpowiedniego, wysoko położonego miejsca, z którego będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie. Zorganizuj też kilka miejsc do wypoczynku. Pamiętaj, że koty lubią je co jakiś czas zmieniać.

Kot poluje

Kot jako drapieżnik może przyprawić cię o spory szok, znosząc do domu żywe lub martwe zwierzęta. Bądź gotów na pojawiające się w domu myszy, wróble i inne drobne zwierzęta, zazwyczaj gryzonie i ptaki. Przygotuj się na wątpliwe udekorowanie dywanu piórami czy na ślady krwi i fragmenty wnętrzności porozrzucane po całym domu. Jeśli czujesz się prawie jak w horrorze, nie mamy dobrych wieści. Zapobieganie tej kociej zabawie jest bardzo trudne, zwłaszcza kiedy nasz ulubieniec może samodzielnie wychodzić. W takim przypadku baczniej obserwuj pupila i w razie konieczności interweniuj, odbierając pechowców, żywych lub martwych.

Jeżeli to ty otwierasz drzwi kotu, zawsze sprawdzaj, zwłaszcza w okresie letnim, czy zwierzę nie ma niczego w pyszczku, zanim wpuścisz je do środka. Jeżeli kot wyda ci się podekscytowany i będzie chciał jak najszybciej wbiec, aby zaszyć się w ustronnym miejscu, dziwnie przy tym pomrukując i ukrywając pysk przed twoim spojrzeniem, prawie na pewno ma coś na sumieniu. Przechwyć zdobycz i uwolnij.

Istnieje jeszcze wiele innych kocich zwyczajów, z którymi nie zawsze przyjdzie ci się łatwo pogodzić. Pamiętaj jednak, że decydując się na zwierzę w domu należy pójść na pewien kompromis. Kot, podobnie jak człowiek, posiada rozbudowaną osobowość i trzeba uszanować jego naturę, która przy bacznej obserwacji zacznie coraz bardziej interesować i fascynować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium