Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Boston - miasto szlachetnej historii, dobrej kuchni i uniwersytetów
Boston - miasto szlachetnej historii, dobrej kuchni i uniwersytetów

Boston - magiczne miasto pełne szlachetnej historii, niesamowitej kuchni i najlepszych uniwersytetów świata

Ameryka kojarzy nam się z siłą, potęgą, a zarazem różnorodnością kultury i architektury. Podobnie jest z naszymi meblami wypoczynkowymi. Z jednej strony solidne, wytrzymałe i trwałe, a z drugiej obfitujące w różnorodność wzorów i barw. To dlatego kolekcje mebli Bostonsofa swoje nazwy zawdzięczają pięknym amerykańskim miastom i stanom. To one określają styl, klasę i prestiż naszych mebli oraz odzwierciedlają filozofię naszej firmy. Chcemy byście i na Nas spoglądali jak na Amerykę, która ma wiele do zaoferowania całemu światu, tak jak my mamy do zaoferowania wypoczynek dopasowany do potrzeb i oczekiwań każdego z Was.

W związku z tym przygotowaliśmy dla Was niezapomnianą podróż po Ameryce. Poprzez cykl artykułów opiszemy i pokażemy Wam najpiękniejsze miejsca, które nas inspirowały przy nadawaniu nazw kolejnym kolekcjom mebli wypoczynkowych. W swoim przekazie nie pominiemy istotnych faktów, interesujących ciekawostek, a nawet smutnych wydarzeń, a wszystko po to byście razem z Nami mogli zwiedzić je nie ruszając się z siedzenia swojego ulubionego fotela, miękkiej sofy czy komfortowego narożnika. Zapraszamy!

Krótka historia Bostonu

Technika, czyli jak powstał telefon

Komunikacja miasta Boston

Architektura Bostonu

Sportowa wizytówka Bostonu - lekkoatletyka

Kultura i nauka w Bostonie

Bostońska kuchnia

Przydomki Bostonu

Linia czasu miasta Boston

Krótka historia Bostonu

Miasto Boston zostało założone w 1630 roku, zaledwie 6 lat po tym, jak holenderscy koloniści utworzyli faktorię handlową Nowy Amsterdam, późniejszy Nowy Jork. To także 65 lat po tym, kiedy hiszpańscy osadnicy założyli St. Augustine, pierwszą europejską osadę w kontynentalnej części dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Pod względem kulturowym, a także z uwagi na wpływ jaki wywarło miasto na wybuch rewolucji amerykańskiej, w wyniku której odrzucono jarzmo Korony Brytyjskiej, Boston jest jednym z najważniejszych miast Ameryki Północnej.

25 września 1690 roku Benjamin Harris wydał w Bostonie pierwszą amerykańską gazetę. I chociaż zaraz po pierwszym numerze gazeta z powodu braku licencji została zamknięta a Harris uwięziony, przedsiębiorczy i spragnieni wolności słowa Amerykanie zakładali kolejne. W taki też sposób w 1719 roku powstała słynna „Boston Gazette”, na której łamach wzywano do zjednoczenia się kolonii i wspólnego oporu.

Ponad 40 lat później, w 1761 roku popularny bostoński prawnik, James Otis, wygłosił rozpalającą spragnione niezależności amerykańskie serca mowę, w której stwierdził, że „taxation without representation is tyrrany” (opodatkowanie bez przedstawicielstwa to tyrania), co stało się hasłem przewodnim dążeń rewolucyjnych. Skoro bowiem Anglicy nie chcieli Amerykanów w Parlamencie, to nie mieli – zdaniem tych ostatnich – podstaw, by żądać jakichkolwiek podatków.

Niemalże dekadę po wystąpieniu Otisa, dokładnie 5 marca 1770 roku miała miejsce tzw. Masakra bostońska. Protestujący przeciw nowym podatkom narzuconym przez brytyjskiego suwerena mieszkańcy zebrali się w miejscu, gdzie znajdowała się Giełda Królewska i urząd celny. Zgromadzenie niezadowolonego tłumu szybko przerodziło się w zamieszki. Mieszkańcy zaczęli rzucać w żołnierzy kulami śniegowymi, kawałkami lodu i śmieciami. Ci odpowiedzieli salwą, która przyniosła pięć ofiar. Skala tragedii została wyolbrzymiona a samo wydarzenie wykorzystane przez przeciwników Brytanii. Dzięki temu miało ono istotny wpływ na świadomość Amerykanów, zwiększając chęci walki o wyzwolenie.

W 1773 roku, tym samym roku, kiedy na kontynencie Tadeusz Rejtan rozrywając koszulę (co przedstawił na płótnie Jan Matejko) starał się przeszkodzić obradom Sejmu Rozbiorowego, w Bostonie odbyło się wydarzenie o nazwie “The Boston Tea Party” (Herbatka bostońska). I nie chodziło tam o zbiorowe popijanie tego uwielbianego przez Anglików naparu, a o kolejny sprzeciw wobec natarczywej polityki fiskalnej władz.

Miasto, liczące się centrum handlowe całej Ameryki, dotknęła nadpodaż herbaty, która znacząco obniżyła jej cenę na światowych rynkach. Herbata sprowadzana przez Kompanię Wschodnioindyjską, której udziałowcami byli angielscy inwestorzy rezydujący w Londynie, dystrybuowana była bez amerykańskich podatków – i to rozwścieczyło miejscowych handlowców. Bojkotu uprzywilejowanej herbaty nie dało się powstrzymać.

Do ważnego portu w Bostonie, w którym były zacumowane trzy statki Kompanii Wschodnioindyjskiej, wtargnęło pod osłoną nocy kilkudziesięciu mężczyzn z bostońskiej organizacji „Synowie Wolności”, którzy zniszczyli całe zapasy chińskiej herbaty. Port zamknięto, ale etos wydarzenia potoczył się dalej, działając na wyobraźnię i ośmielając do kolejnych czynów amerykańskich patriotów.

Przełomowym okresem dla wolności Bostonu stały się lata 1775-1776, kiedy to, po trwającym rok oblężeniu przez wojska Konfederatów pod przywództwem George’a Waszyngtona i pod groźbą ich ataku artyleryjskiego, zmuszono stacjonujące tam brytyjskie wojska do ewakuacji. Tak Nowa Anglia stała się wolna.

Technika, czyli jak powstał telefon

Odłóżmy jednak wielką historię na bok. Boston zasłynął także na polu innych osiągnięć. Nikt nie przypuszczał, że pewien młody mężczyzna, który miał tak spore problemy w szkole i ledwie ukończył cztery klasy, w przyszłości dokona wielkiego technicznego wynalazku.

Mowa o Alexandrze Grahamie Bellu, pochodzącym z Edynburga naukowcu, który w wieku 23 lat wyjeżdżając na rehabilitację do Kanady miał już wypracowany w świecie naukowym na tyle duży autorytet, że gdy tylko pojawił się poza Starym Kontynentem, niemal natychmiast otrzymał propozycję objęcia profesury na Uniwersytecie w Bostonie.

W 1896 roku Alexander wynalazł telefon. Odkrycie Bella mocno wspierał jego zamożny teść. Wkrótce obaj stworzyli prężną firmę, która dała początek jednemu z największych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych na świecie.

Komunikacja miasta Boston

Dynamiczny rozwój Bostonu domagał się usprawnienia komunikacji w obrębie miasta. Jako odpowiedź na to zapotrzebowanie w 1897 roku w Bostonie powstało pierwsze metro w Stanach Zjednoczonych. I choć już 27 lat wcześniej w 1870 roku otworzono eksperymentalną linię metra w Nowym Jorku, to jednak po niespełna trzech latach została ona zamknięta, a zatem to bostońskiej Green Line przyznawany jest zaszczytny tytuł najstarszego systemu kolei podziemnej w USA.

Architektura Bostonu

Ulice Bostonu w USA

Boston to również przepiękna, zabytkowa architektura. Dzielnica Beacon Hill uważana jest za najbogatszą dzielnicę miasta Boston. Na jej obszarze znajduje się zbudowany w 1713 roku Dom Stanowy, będący siedzibą pierwszego, demokratycznie wybranego ciała ustawodawczego w Nowym Świecie.

Beacon Hill pełna jest starych kamienic, eleganckich restauracji, czerwonych ceglanych chodników, brukowanych ulic i gazowych latarni ulicznych, co w połączeniu daje niepowtarzalny klimat tej części miasta, chętnie odwiedzanej przez turystów z całego świata.

Amerykański pisarz Oliver Wendel Holmes nazwał to miejsce "pępkiem świata". Czyż nie jest to najlepsza rekomendacja tego miejsca?

Sportowa wizytówka Bostonu - lekkoatletyka

Każdego roku w trzeci poniedziałek kwietnia w Bostonie odbywa się prestiżowy maraton, którego korzenie sięgają 1897 roku. Jest to najstarsza impreza tego typu na świecie. Niestety, w 2013 roku podczas zawodów doszło do tragedii. 15 kwietnia około godz. 14:49 czasu lokalnego w czasie trwania bostońskiego maratonu miał miejsce zamach terrorystyczny. Doszło do wybuchu dwóch bomb, w wyniku czego zginęły 3 osoby, a 264 zostały ranne.

Śmierć poniósł między innymi 8-letni bostończyk Martin Richard, do szpitala trafiło 15 osób w stanie krytycznym, a 10 poszkodowanych zostało pozbawionych kończyn. Pomoc poszkodowanym udzielano w 26 różnych placówkach medycznych. Organizatorzy i uczestnicy nie pozwolili się jednak zastraszyć i w kolejnych latach kontynuowali wydarzenie w tej samej formule.

Kultura i nauka w Bostonie

Należy również nadmienić, że Boston to nade wszystko miasto kultury. To tutaj osadzona była akcja wielu słynnych amerykańskich produkcji, m.in. popularnego również w Polsce serialu o środowisku prawniczym „Ally McBeal”, doskonałego thrillera „Firma” z Tomem Cruise'm czy dramatu „Werdykt” z Paulem Newmanem.

Jako ciekawostkę ze świata show-biznesu warto wiedzieć, że 29 kwietnia 1970 roku w Bostonie urodziła się Uma Thurman, aktorka znana m.in. z takich produkcji Quentina Tarantino, jak „Fulp Fiction” czy „Kill Bill”, zaś od jesieni tego samego roku w Bostonie rozpoczął działalność zespół Aerosmith, rockowa kapela o międzynarodowej sławie, która zapisała się złotymi nutami dzięki takim singlom, jak „Crazy”, „Cryin'” czy „Amazing” oraz będąca wielokrotnym laureatem platynowych płyt w USA i Kanadzie.

Nie można też zapominać, iż Boston to jeden z największych ośrodków akademickich USA. Metropolia Bostonu skupia łącznie około 250 tysięcy studentów, w tym na najbardziej renomowanych uczelniach takich jak Harvard czy Massachusetts Institute of Technology. Co ciekawe, na tej ostatniej uczelni na jednego studenta przypada średnio jeden pracownik naukowy, co jest ewenementem w skali światowej. Jeśli nie dzięki tak dużemu merytorycznemu wsparciu naukowcy z MIT w znaczący sposób przyczynili się do wynalezienia komputerów osobistych, to może przez to, że nie chcieli – po prostu – dzielić się komputerami ze swoimi naukowymi opiekunami?!

Bostońska kuchnia

Studenci, aktorzy, muzycy, turyści, jednym słowem każdy, kto choć na chwile znajdzie się w Bostonie, powinien spróbować tutejszego jedzenia. Kuchnia bostońska słynie z pysznych owoców morza i produktów mlecznych, ale to nie jedyne kulinarne perełki tej części USA.

Oto lista najpopularniejszych bostońskich restauracji.

Podczas wizyty w Bostonie warto wybrać się do restauracji Atlantic Fish, która od 1978 roku serwuje najlepsze świeże owoce morza i jest ulubionym miejscem zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Kolejna na liście miejscówka to 75 Chestnut Street serwująca niesamowicie pyszne amerykańskie jedzenie. Niemniej jednak restauracja ta słynie głównie z nieziemskich deserów. Tutaj nie ma miejsca na liczenie kalorii, grzechem jest ich nie spróbować.

Dla tych, którzy nie szczędzą grosza podczas wakacji, poleca się Ruth Crust Steak House. Panujący w tej restauracji niepowtarzalny klimat oraz mili kelnerzy uprzyjemnią rozkosz skosztowania najlepszych steków z tej części świata.

Pani Jones, i bynajmniej nie chodzi tu o małżonkę Indiany Jonesa, to mała urokliwa knajpka ukryta w zakątkach Dorchester. Serwowane są tu proste amerykańskie dania, takie jak smażony kurczak, żeberka wieprzowe, kiełbasy czy kandyzowane bataty. Jedzenie smaczne, miejsce sympatyczne, ceny rozsądne, a porcje duże, oto co do zaoferowania ma Pani Jones.

Boston jak każde większe miasto jest pełne zabieganych i zapracowanych ludzi. Właśnie dla takich osób powstał bar Volle Nolle, oferujący przepyszne kanapki i szybkie desery. Szczególne polecenia są kanapki z wędzonym łososiem, a po nich zapraszamy na czekoladowe ciasteczka wprost rozpływające się w ustach.

Przydomki Bostonu

Miasto przez lata zdobywało nowe przydomki, które miały w jak najlepszy sposób oddawać jego złożoność. Do najpopularniejszych z nich zalicza się m.in. „Amerykańskie Ateny”, który akcentuje bogate dziedzictwa kulturalne i naukowe Bostonu. Nazwanie tegoż urokliwego miasta „Kolebką Wolności” odnosi się natomiast do znaczącej roli odegranej podczas wojny o niepodległość. Jeszcze inni mianują Boston „Miastem na Wzgórzu”, „Miastem Czempionów”, bądź „Miastem Fasoli”.


Zdjęcie główne: Boston's Back Bay by Robbie Shade; źródło: Flickr.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium