Bostonsofa - kontakt

INFOLINIA Sklep internetowy
+48 664 177 110
+48 506 895 006
zamowienia@bostonsofa.pl


Salon Bostonsofa Rzeszów
Galeria DEXA, stoisko 17
Aleja Armii Krajowej 4A
35-304 Rzeszów

tel. +48 664 177 110

zamowienia@bostonsofa.pl

pon-pt 900- 1700
sobota 900- 1400


Salon Bostonsofa Janki
Aleja Krakowska 30
05-090 Janki k. Warszawy

tel. +48 664 177 333

janki@bostonsofa.pl

pon-pt 1100- 1900
sobota 1000- 1500
niedziele handlowe 1000- 1500


Magazyn Rzeszów
ul. Wspólna 2
35-205 Rzeszów

tel. +48 735 976 966
magazyn@bostonsofa.pl


Carabu czy skóra naturalna - 7 różnic, które otworzą Ci oczy
Carabu czy skóra naturalna - 7 różnic, które otworzą Ci oczy

1. Carabu - co to jest

Carabu to tkanina obiciowa wykorzystywana przede wszystkim w produkcji mebli.  Charakteryzuje się fakturą około 2-3 mm, a w jej w składzie występuje najczęściej poliester (PES), poliamid (PA) i akryl. Wykonana z włókien poliestrowych jest tkaniną syntetyczną, a więc otrzymaną sztucznie w wyniku syntezy chemicznej.

Skóra naturalna wykorzystywana jako materiał tapicerski jest produktem pochodzenia zwierzęcego. W garbarniach poddawana jest wcześniejszemu przygotowywaniu, garbowaniu i kondycjonowaniu. Po etapie barwienia skóra przybiera atrakcyjną wizualnie postać, jaką znamy z salonów meblowych.

2. Meble z Carabu

Carabu jest materiałem obiciowym sof, foteli, narożników, krzeseł i wszystkich innych mebli tapicerowanych. Tkanina pojawiła się na rynku polskim w drugiej połowie 2009 roku, zaś między 2012 a 2015 cieszyła się największą popularnością 1.

Skóra naturalna wykorzystywana jest w tapicerstwie od znanych nam czasów, dzisiaj posiada renomę materiału ekskluzywnego. Ceniona za swoje walory użytkowe i wizualne cieszy się popularnością na niezmiennym poziomie.   

3. Carabu - jak wygląda, cechy fizyczne

Carabu posiada przyjemną w dotyku fakturę przypominającą skórę surową czy nubuk. Po przejechaniu dłonią po materiale odczuwa się na koniuszkach palców przyjemną, delikatnie szorstką powierzchnię, która zachęca do dłuższego kontaktu. Podobnie jak w przypadku skóry, wierzchnią warstwę Carabu łączy wiele kilkumilimetrowych wybrzuszeń rozdzielonych mikro-rowkami. 

Skóra naturalna stosowana w branży meblowej ma fakturę zależną od jej rodzaju: gładką w przypadku skór licowych, czy bardziej szorstką, jak w skórach nubukowych czy zamszowych.

4. Jak czyścić Carabu - czy jest to tkanina plamoodporna

Jak czyścić Carabu  - czy jest to tkanina plamoodporna

Carabu swoją dużą popularność rynkową zawdzięcza przede wszystkim tym, że - wedle producentów i sprzedawców mebli w takiej tapicerce - jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. Ma to stanowić doskonałą alternatywę dla mebli ze skór naturalnych, których największą w obiegowej opinii wadą jest brak odporności na zabrudzenia tłuste czy zabrudzenia powstałe po długopisach, pisakach lub np. kosmetykach.

Czy tak jednak jest naprawdę? Czy prezentowane na żywo w salonach meblowych czy na filmach promocyjnych niemal magiczne sztuczki usuwania każdych plam z Carabu sprawdzają się w normalnym użytkowaniu?

Okazuje się, że przy dłuższym użytkowaniu mebli z obiciem Carabu do czyszczenia plam nie wystarczy magiczna, zwilżona wodą szmatka.

Użytkownicy skarżą się, że:

Tkanina bardzo łatwo się brudzi i ciężko zmyć z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia - nawet te codzienne przybrudzenia2.

a także że:

… wiele razy musiałam go czyścić, po 5 latach użytkowania materiał wygląda tragicznie3.

W przypadku większych zaniedbań konieczna jest profesjonalna pomoc:

Rzeczywiście Carabu to z jednej strony tkanina plamoodporna, którą można czyścić samą wodą (Aqua Clean). Z drugiej strony tapicerka Carabu nie wybacza zaniedbań. Stare zabrudzenie jeżeli wnikną głęboko w materiał są praktycznie niemożliwe do usunięcia. Niektórzy producenci rekomendują wykonywanie regularnego prania przez profesjonalne firmy4.

Czy jednak opinie zwyczajnych użytkowników znajdują potwierdzenie wśród profesjonalistów?

 

5. Materiał Carabu - konserwacja

Wśród profesjonalistów panuje w stosunku do mebli w Carabu opinia mebli wymagających wielu zabiegów czyszczących, które są nie tyle łatwe - jakby chcieli producenci i sprzedawcy - co bardzo problematyczne, ciężkie w utrzymaniu. Przyjęła się nawet opinia, że Carabu to materiał najmniej lubiany w branży czyszczącej. Dlatego nie zdziw się, kiedy za wyczyszczenie swojej ukochanej sofy czy narożnika zapłacisz ekstra, znacznie więcej, niż się spodziewałeś.

Dla przykładu, taką opinię o Carabu ma firma Tapicare z Katowic, jeden z liderów w branży czyszczącej:

Tkanina Carabu, to wspaniale prezentujący się materiał stosowany do obijania mebli, który jednak, jest niezwykle wymagający pod względem dbania o jego czystość. Analizując zarówno wpisy znajdujące się na specjalistycznych forach poświęconych czyszczeniu, jak również nasze, własne doświadczenia zawodowe możemy wnioskować, iż obecnie, ten rodzaj materiału jest jednym z najmniej lubianych, przez wszystkie firmy z branży czyszczenia5.

Z kolei Kanapis, inny lider w zakresie usług czyszczenia tapicerek i dywanów, działający w południowej Polsce zwraca uwagę na to, że:

W 80% przypadkach czyszczenie Carabu u naszych klientów okazuje się niezwykle ciężkie, ponieważ stajemy wtedy do walki już z mocno zabrudzoną tapicerką6.

Oraz potwierdza opinię wyżej zacytowanego konkurenta, że materiał ten jest jednym z najbardziej nielubianych wśród firm zajmujących się czyszczeniem tapicerek.

Nasuwa się pytanie o to, dlaczego firmy czyszczące nie wspominają o tapicerce skórzanej, która ma w tym względzie niezbyt dobrą opinię? Odpowiedź jest prosta: skóra jest nie taka straszna w czyszczeniu i konserwacji, jak ją inni przedstawiają.

Więcej o czyszczeniu skóry w: https://bostonsofa.pl/czyszczenie-mebli-skorzanych

 

6. Carabu a koty

Carabu a koty

Niestety, mamy również niezbyt dobrą wiadomość dla miłośników kotów, którzy zastanawiają się, czy nie zakupić mebli w tapicerce Carabu. Choć Carabu odznacza się zazwyczaj bardzo ładną estetyką i jest tkaniną przyjemną w dotyku, jest również uwielbiana przez naszych kocich przyjaciół. Koty uwielbiają Carabu bardziej niż tapicerkę skórzaną. Nie jest to, niestety, opinia odosobniona.

We własnej praktyce wieloletniej sprzedaży mebli codziennie spotykamy się z opiniami naszych klientów na temat użytkowania wszelkiego rodzaju tkanin obiciowych. Wśród kociarzy potwierdza się przekonanie, że koty szczególnie upodobały sobie Carabu do drapania. Tkanina ta w kontakcie z kocimi pazurami nie wypada zbyt korzystnie. Od pierwszego zadrapania widać rysy, które trudno zamaskować. Carabu także znacznie szybciej niż skóra ulega przetarciu czy przedarciu, bowiem jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Pozwólcie, że przytoczymy tylko jedną historię, która zawiera w sobie wiele podobnych. Pani Wioletta z Krakowa opowiedziała nam historię, kiedy jej 7-letni kocur Lucek od razu zaprzyjaźnił się z nową sofą wykonaną w Carabu:

- Od pierwszego dnia, kiedy mebel pojawił się w domu, kot po prostu oszalał - relacjonowała nam zdenerwowana była już klientka jednego z krakowskich salonów meblowych. - Najpierw Lucek obcierał się grzbietem o boki mebla, powodując nieprzyjemne wizualnie wygniecenia, następnie, kiedy pozostał sam w domu, zdecydował się na test z użyciem pazurów. Po powrocie do domu kilka dni od zakupu mebla zauważyłam - opowiadała nam pani Wioletta - że przednia jego część jest przedarta. - W tym czasie, kiedy oglądałam szkody, Lucek schował się w przedpokoju, czując narastający we mnie gniew.

Na szczęście Pani Wioletta okazała się większą miłośniczką zwierząt, niż nowych rozwiązań w tkaninach tapicerskich. Pozbyła się feralnej sofy w Carabu, i wybaczyła psotnemu Luckowi.

Naszej nowej klientce doradziliśmy komplet mebli wypoczynkowych Boston w tapicerce w całości ze skóry naturalnej.

Zobacz meble Boston: https://bostonsofa.pl/zestaw-wypoczynkowy-boston-3-1-1

Po kilku miesiącach skontaktowaliśmy się z klientką celem zaproponowania środków pielęgnujących skórę. Dowiedzieliśmy się, że Lucek uwielbia nowe meble, ale jednocześnie szanuje je, a pazurki pielęgnuje przy drapaku.


7. Carabu - opinie

Poznałeś już opinie o meblach w Carabu. W tym miejscu chcemy pokusić się o krótkie zaprezentowanie przekroju opiniii, na jakie natknęliśmy się w naszej praktyce.

Otóż najwięcej pozytywnych opinii o Carabu jest wśród nowych użytkowników mebli. Niewątpliwie tkanina ta jest przyjemna w dotyku, a w przypadku lekkich zabrudzeń łatwo jest ją wyczyścić i zapomnieć o problemie. Niestety, osoby użytkujące meble z Carabu przez dłuższy okres czasu, zauważają, że początkowe zalety mebla zamieniają się w jego wady. Choć plamy wizualnie znikają z powierzchni mebla, przenikają one jednak głębiej w strukturę tkaniny. Problem się nawarstwia i po kilkunastu miesiącach bez prawidłowej konserwacji taki mebel staje się koszmarem dla osób zajmujących się profesjonalną pielęgnacją. Poznałeś już opinie profesjonalistów i możesz wyrobić sobie o nich zdanie.

Z kolei konserwacja mebli skórzanych jest znacznie prostsza. Tkanina skórzana jako naturalna jest o wiele bardziej wytrzymała, a prawidłowe dbanie o tego typu meble po wielu miesiącach użytkowania przynosi satysfakcjonujący efekt.

Co możemy doradzić?

Jeżeli jesteś zwolennikiem rynkowych nowości i lubisz wymieniać meble często, w cyklach 2-3 letnich, propozycja tkaniny Carabu może okazać się kusząca. Jeśli jednak wolisz klasykę i chcesz mieć mebel na lata - zastanów się, czy meble w  tapicerce skórzanej nie będą może na początku droższą, ale jednak tańszą w perspektywie czasu opcją.

 

2 Źródło: http://forum.ladnydom.pl/forumdom/w,25,93771333,93771333,Tkanina_carabu_opinie_informacje.html
3 Źródło: http://forum.ladnydom.pl/forumdom/w,25,93771333,93771333,Tkanina_carabu_opinie_informacje.html
4 Źródło: http://forum.ladnydom.pl/forumdom/w,25,93771333,93771333,Tkanina_carabu_opinie_informacje.html
5 Źródło: http://tapicare.pl/czyszczenie-tkaniny-carabu/
6 Źródło: https://kanapis.pl/czyszczenie-tapicerki-meblowej-z-tkaniny-carabu/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper Premium