Kategorie bloga
Posortuj informacje publikowane przez Bostonsofa na działy, które mogą Cię szczególnie zainteresować. Wybierz jedną z poniższych kategorii!
Polub nas na Facebooku!
 

Chcesz DARMOWĄ DOSTAWĘ
na wszystkie preparaty?
Kliknij LUBIĘ TO!
a prześlemy Ci kod rabatowy!

TOP 10 niezwykłych mebli i dodatków, które odmienią Twoje wnętrze 0
TOP 10 niezwykłych mebli i dodatków, które odmienią Twoje wnętrze

XX wiek obfitował w wiele interesujących postaci, projektantów wystroju wnętrz i wzornictwa przemysłowego, których prace oszałamiały i na stałe zapisały się złotymi literami w historii dizajnu. Ich losy niejednokrotnie przeplatały się ze sobą, tworząc niezwykły ferment intelektualny, którego owocem były rzeczy, o których trudno zapomnieć. Jedne z nich doczekały się masowej produkcji, inne pozostały na etapie unikalnych prototypów, osiągając przyprawiające o zawrót głowy ceny aukcyjne. Jedne wciąż silnie oddziałują na przestrzeń, pozostawiając na niej swoje unikatowe piętno. Inne powoli odchodzą w mrok zapomnienia, pozostając historią. Są też takie prace, które pragną dołączyć do dzieł sławnych poprzedników.

Zobaczcie 10 niezwykłych rzeczy, mebli i dodatków, które mogą odmienić twoje wnętrze!

10

Drewniany spinacz do bielizny nie byłby tak interesujący, gdyby nie powiększony do kolosalnych rozmiarów, nawet 239,4 cm długości i 45 cm szerokości. Projektanci z rodzinnego studia Baldessari, laureaci wielu prestiżowych nagród, tworzący dla marki Riva 1920, zdecydowali się wykorzystać drzewo cedrowe, aby uzyskać bardzo wierną replikę struktury materiału. Przedmiot spełnia dwie ważne funkcje: jest meblem do siedzenia oraz ma istotny wpływ na kształtowanie tożsamości przestrzeni. Projektanci stworzyli go w hołdzie dla tego znanego nam wszystkim przedmiotu użytkowego, którego autorstwa niestety nie znamy. Rzemieślnicy z Riva 1920 posiadają imponującą tradycję w obróbce drewna, które traktują niemal jak świętość. Stolarstwo to ściśle rodzinne zajęcie, a najwyższą wartością jest produkcja w zgodzie z naturą. Wykorzystują wyłącznie naturalne kleje, woski i oleje. Nie dziwi zatem wcale, że klips powstaje przez ręczną obróbkę, a wszelkie pęknięcia i skazy pozostają jako indywidualna cecha produktu.

http://pelosolhosdaflor.tumblr.com/post/24062278706/molletta-bench-by-baldessari-baldessari-banco

9

Co to jest albo co przypomina? Drewniany holenderski but? Nie. Podstawka dla rzemieślnika jakiegoś zanikającego zawodu? Także nie. Środek lokomocji dla Pinokia? Coraz bliżej! Dla tych, którzy władają językiem włoskim fraza "cavallino a dondolo" od razu podpowiada, że chodzi oczywiście o…konika na biegunach. Tak, tak! To drewniana zabawka, która zawdzięcza swój ergonomiczny kształt projektantom z Pininfarina Extra, wywodzącej się ze sławnej stajni Pininfarina, w której powstawały nadwozia m.in. dla Lancii, Alfy Romeo, Fiata, Peugeota, Ferrari, Bentleya czy Mitsubishi. Dostępna w Riva 1920. Konik, wykonany ręcznie, powstał z jednego kawałka drzewa cedrowego bez użycia klejów. Prostota pomysłu bujanego pojazdu od wielu pokoleń przynosi radość dzieciom na całym świecie. Z pewnością wniesie i radość do twojego wnętrza.

http://grzegorzdz.tumblr.com/post/145351099329/riva-1920-natural-living-kauri-briccole

8

Unikalne, niespotykane i zjawiskowe - to i tak będzie za mało na wypowiedzenie uznania dla połączenia techniki i natury, jakiego pokusiła się polska firma Kasparo. Stworzyła stół dębowy Kasparo I, w którego blacie ukryta jest technologia światła ledowego. Bawiąc się drewnem, szkłem i żywicą zgrany wrocławski duet twórców, projektantka mebli i wnętrz oraz inżynier elektronik, uzyskali niesamowity efekt rozrastającej się rzeki, która przeobraża się w wodospad. Naszpikowany czujnikami mebel reaguje na pojawienie się użytkownika w pomieszczeniu. Kupując mebel możesz także od razu pozbyć wyrzutów sumienia, że degradujesz naturę. Wraz z rachunkiem otrzymasz dyplom z danymi lokalizacyjnymi GPS, pod którymi w ramach rekompensaty za wycięte drzewo zostało posadzone nowe. Ten stół po prostu trzeba zobaczyć!

7

Czy można mieć w domowej przestrzeni odpowiednik wirtualnej tablicy typu Pinterest? W pewnym sensie tak. Tak bowiem można najprościej wytłumaczyć projekt C. Gerhardsa i A. Glückera z 2002 roku, pamiętając że Pinterest powstał dopiero 8 lat później. Zarówno "Softwall", jak i Pinterest służą do przypinania tego, co jest interesujące. Na "miękkiej ściance" z łatwością przymocujesz nieprzeczytaną gazetę, inspirującą fotografię czy wiecznie ginące przybory do pisania. Oprócz poręczności i funkcji przypominania, mebel pełni rolę ścianki działowej, która organizuje przestrzeń biura czy większego mieszkania. Tak wszechstronne zastosowanie przedmiot zawdzięcza nie tylko solidności i pomysłowości niemieckich architektów, ale i kreatywności, jakości i elegancji mediolańskiej marki B&B Italia, w ramach której powstał. Co ciekawe, 1966 rok to data powstania B&B Italia oraz urodzin Gerhardsa i Glückera. Czy taka zbieżność może być przypadkowa?

Softwall by C. Gerhards and A. Glücker

Zdjęcia mebla "Softwall" projektu C. Gerhardsa i A. Glückera; źródło: http://www.bebitalia.com/en/products/complements-softwall-92.html 

Softwall by C. Gerhards and A. Glücker

6

Historia "Eames Plywood Elephant" to dowód na to, że niektóre dobre pomysły projektowe potrafią same się obronić i w końcu, nawet po śmierci autorów, doczekać się masowej produkcji. Tak było w przypadku sklejkowego słonia, który został zaprojektowany w 1945 roku przez sławne amerykańskie małżeństwo Ray i Charlesa Eames. Charles był architektem i projektantem wzornictwa przemysłowego. Ray była nowojorską malarką. Przy projektowaniu tanich w wytwarzaniu mebli eksperymentowali ze sklejką. Tak powstał słoń, który w przeznaczeniu miał być zabawką dla dzieci. W 1946 roku dwa prototypy słonia zostały zaprezentowane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, instytucji powołanej przez Abby Aldrich Rockefeller, żonę amerykańskiego miliardera.

http://tragicnights.tumblr.com/post/19012193772

I choć od razu zabawka nie weszła do masowej produkcji, to sto lat po urodzeniu Charlesa w dowód uznania dla twórcy doczekała się tego. W 2007 roku szwajcarska firma Vitra wyprodukowała 2000 sztuk słoni ze sklejki. W reedycji w ciągłej sprzedaży słoń jest produkowany z wytrzymałego plastiku i dostępny w różnych kolorach. Wciąż zachęca dzieci do zabawy i inspiruje kolejnych twórców, którzy tworzą m.in. wersje bujane czy spersonifikowane. Kolorowe słonie wystąpiły także w krótkometrażowych animowanych filmach, udając się na safari czy zdobywając przestrzeń miejską.

5

"The Butterfly Stool" to zainspirowany pięknem lotu motyla stolik na książki. Został zaprojektowany w 1954 roku przez Sori'ego Yanagi'ego, tokijskiego projektanta, który rozwijał skrzydła m.in. pod wprawnym okiem Charlotte Perriand. Yanagi, tworząc dla Vitry, wykorzystał doświadczenie obróbki sklejki małżeństwa Eames. Wniósł jednak do projektu wschodnie spojrzenie na formę i skrywaną długo przed Zachodem japońską tradycję rzemieślniczą, dzięki którym powstała przyjemnie zakrzywiona linia blatu, oplatająca ramionami dwie połowy książki. Mebel produkowany jest z formowanej sklejki na bazie klonu lub palisandru, z dodatkiem elementów z mosiądza. Dekorując wnętrze "The Butterfly Stool" trzeba pamiętać, by nigdy nie pozostawiać stolika przy otwartym oknie! Może bowiem w każdej chwili odlecieć.

http://maxitendance.tumblr.com/post/15099860074/sori-yanagis-butterfly-stool

4

Jego meble to symbol lat 70. minionego wieku. Mowa oczywiście o Amerykaninie Milo Baughmanie, projektancie mebli, dla którego chromowany metal miał szczególne znaczenie. Jako 13-latek zaprojektował dom rodziców w Long Beach. W połowie XX wieku Baughman, wspólnie ze Szwedką Gretą Magnusson-Grossman, określił tożsamość Kalifornii kolekcją "California Modern" i wypracował dla tego regionu odrębny styl, rozpoznawalny po takich materiałach, jak kute żelazo, laminaty czy drzewo orzechowe. Największe sukcesy projektant odnosił w firmie Thayer Coggin Furniture, z którą związał się na długi czas. Ta oszałamiająca, mosiężna etażera pochodzi z lat 70. Posiada liczne szklane półki na książki i prasę. Dzięki zastosowaniu mosiężnej ramy stała się wyjątkowym przedmiotem w domu, wnosząc powiew elegancji i taniec odbijanych promieni słonecznych. Niestety, mebel nie jest ogólnie dostępny w sprzedaży.

http://grzegorzdz.tumblr.com/post/145501007844/brass-milo-baughman-expandable-etagere-for-design

3

"I Maestri" - pod takim podpisem jako jedyna kobieta wśród ikon projektantów wnętrz firmy Cassina występuje Charlotte Perriand, kreatorka wrażliwości estetycznych rzeszy konsumentów w XX wieku. Zaczynała w branży dizajnerskiej jako młoda dziewczyna, która - mając zaledwie 24 lata - rozpoczęła współpracę ze sławnymi Le Corbusierem i Pierrem Jeanneretem. Doceniana za odświeżenie i uczłowieczenie chłodnych, racjonalnych projektów Le Corbusiera, zaczęła tworzyć autorskie projekty, które zyskały szczególną głębię po doświadczeniach kilkuletniego pobytu na Dalekim Wschodzie. Pracowała m.in. dla Air France. Jako wyraz jej kunsztu przedstawiamy mebel złożony z pięciu różnej wielkości stolików z lakierowanego na odmienne kolory metalu, które można układać na bardzo różnorodne sposoby. Stoliki zostały zaprojektowane w 1951 roku z przeznaczeniem dla pomieszczeń uniwersytetckich, jednak wtedy nie zostały wprowadzone do produkcji. Czy jesteś gotowy na tak szeroki wachlarz możliwości rozwoju własnego wnętrza?

519 Petalo by Charlotte Perriand

Zdjęcia "519 Petalo" projektu Charlotte Perriand; źródło: http://www.cassina.com/en/collection/tables/519-petalo 

519 Petalo by Charlotte Perriand

2

Amerykański architekt z Yale, George Nelson, twórca wielu ikon modernizmu, w 1957 roku rozpoczął współpracę z Vitra. Na stałe związał się z firmą Herman Miller, która w połowie minionego wieku była utożsamiana przez Amerykanów z "nowoczesnymi" meblami. Tam m.in. pracowała również znana nam para Ray i Charles Eames. W 1965 Nelson stworzył serię "Zoo Timers", magicznych zegarów, każdy z innym zwierzęcym motywem: "Fernando the Fish", "Elihu the Elephant" i "Omar the Owl". Ten ostatni projekt zdecydowaliśmy się wyróżnić. To kwintesencja twórczości Nelsona jako grafika. Fascynujące zestawienie barw i zabawna forma. Mechanizm kwarcowy. Zegar stworzony dla dzieci, by o wiele przyjemniej oswoiły się z abstrakcyjnym pojęciem czasu.

http://grzegorzdz.tumblr.com/post/145503182704/vitra-design-museum-shop-omar-the-owl

1

Z pozoru zwyczajna lampa. Podobnie jak w przypadku spinacza do bielizny, biurkowa lampa poddana została hiperinterpretacji, finalnie osiągając nawet 360 cm wysokości. Projekt "Moloch" Floor Lamp powstawał między 1970 a 1972 roku (istniało 6 prototypów). Realizacji projektu podjęła się firma Bracciodiferro z Genui we Włoszech. W produkcji wykorzystano naturalne materiały, z jakich tworzy się tego rodzaju przedmioty: anodowane aluminium, malowany metal, plastik, drewno i szkło. Lampa działała normalnie i raczej nie powinni obawiać się rachunku za prąd ci, których byłoby na nią stać: cena na rynku aukcyjnym osiągała nawet kilkaset tysięcy dolarów. Ale za dzieła prestiżowych artystów trzeba zapłacić. Gaetano Pesce projektował na całym świecie. Ma bogaty dorobek w dziedzinie wystawienniczej, architekturze, urbanistyce, wystroju wnętrz i wzornictwie przemysłowym. Ukończył architekturę w Wenecji. Był uczestnikiem Gruppo N (Gruppo Enne), którą interesowały złudzenia percepcyjne w sztuce. Jego prace były wystawiane w najważniejszych muzeach, od MoMA przez Metropolitan Museum (oba w NY) po Vitrę czy Luwr. Obficie nagradzany, także w XXI wieku. Wyselekcjonowana lampa jest i tak dziełem bardzo zachowawczym na tle twórczości Pesce. Zazwyczaj są to obiekty o niejednorodnej, zlewającej się formie i mieszających się ze sobą kolorach.

http://ce-sac-contient.tumblr.com/post/39553288094/gaetano-pesce-b-1939-moloch-floor-lamp

Który przedmiot pasowałby najbardziej do Twojego wnętrza?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:4d68d0b9325f4488d8492797472d2ad0#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

CA Raty
Sklep internetowy Shoper.pl